Zimą możliwy blackout w Polsce? „W energetyce mamy stan przedzawałowy”

2022-11-24 12:52
Blackout w Polsce niewykluczony. „W energetyce mamy stan przedzawałowy”
Autor: Beniamin Bukowski/pixabya

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba stwierdził, że „w energetyce mamy stan przedzawałowy wywołany polityką unijną, a po drugie sytuacją za naszą wschodnią granicą”. Nie wykluczył także możliwości, że w Polsce zimą dojdzie dla blackoutu, czyli masowego wyłączenia prądu. Tymczasem nasi zachodni sąsiedzi Niemcy ostrzegą przed możliwymi przerwami w dostawie prądu.

Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska był gościł na antenie Radia Plus, gdzie w czasie rozmowy powiedział, że „w energetyce mamy stan przedzawałowy wywołany polityką unijną, a po drugie sytuacją za naszą wschodnią granicą”. Co więcej, nie wykluczył on sytuacji, w której zimą w Polsce dochodzi do blackoutu. Dodał, że to mało prawdopodobny scenariusz.

- Sądzę, że to się nie wydarzy, ale przez lata podejmowano decyzje, które w mojej ocenie mogą mieć negatywny skutek dla bezpieczeństwa systemów energetycznych. Na przykład paradoksalnie – samochody elektryczne. Gdybyśmy mieli ich miliony, to mielibyśmy stałe blackouty dlatego, że sieć nie jest do tego przystosowana, a nawet bloków energetycznych nie ma - mówił Ozdoba.

Ogrzewanie hybrydowe, czyli kilka źródeł ciepła w domu bez smogu. Czy warto?

Blackout w Polsce niewykluczony

Wraz z nadejściem zimy w Polsce może pogorszyć się sytuacja, ponieważ wrośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Portal „Money.pl” zauważa, że sytuacja jest niepokojąca, bo trwa remont wielu bloków energetycznych w polskich elektrowniach. W listopadzie i w grudniu mają skończyć się prace w dwóch blokach w Bełchatowie. Remontowany jest także jeden z bloków w Kozienicach.

- W tej sytuacji nic dziwnego, że ostatnio coraz częściej musimy się wspomagać importem. Jest to konieczne, gdy rezerwa mocy w polskim systemie spada poniżej wymaganych 9 procent – podkreśla portal.

Blackout w styczniu i w lutym 2023

Ralph Tiesler z Federalnego Urzędu Ochrony Cywilnej i Pomocy Ofiarom Katastrof twierdzi, że Niemcy muszą przygotować się na blackout. Według niego ryzyko chwilowych przerw w dostawie prądu w niektórych regionach jest wysokie.

- Musimy założyć, że zimą będą przerwy w dostawie prądu. […] Ryzyko takie sytuacji wrazsta od stycznia i lutego, więc należy wyjść z założenia, ża przez pewien czas będą występowały przerwy w dostawie prądu – stwierdził.

Tiesler zaznaczył, że blackout może być dotkliwy, bo nie wszystkie regiony są wyposażone w awaryjne generatory, które mogłyby dostarczyć prąd do strategicznych obiektów.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE