Zabytkowy dąb w Kortowie ucierpiał podczas wichury. Władze UWM go uratują!

2021-10-27 12:45
Zabytkowy dąb w Kortowie połamany podczas wichury. Władze UWM go uratują!
Autor: UWM Olsztyn Zabytkowy dąb w Kortowie połamany podczas wichury. Władze UWM go uratują!

Dorodny ponad 150-letni dąb o statusie pomnika przyrody, rosnący nad Jeziorem Kortowskim w pobliżu pomostu, nie zostanie wycięty! Drzewo ucierpiało podczas gwałtownej wichury, która przeszła nad Olsztynem w miniony czwartek 21 października. Władze UWM zdecydowały się zrobić wszystko, by je uratować.

Na pniu dębu już wcześniej było pęknięcie, jednak teraz pod wpływem czwartkowej (21 października) burzy powiększyło się o prawie 2 metry. Władze Uniwersytetu zdecydowały się dołożyć wszelkich starań, aby uratować zabytkowe drzewo. We wtorek (26 października) specjalistyczna firma ogrodnicza przeprowadziła kurację uszkodzonego dębu.

- Pęknięcie na pniu powiększyło się, ale korzenie nie zostały naruszone. Oglądaliśmy drzewo razem ze specjalistami. Procedury ratowania drzewa wszczęliśmy już w kwietniu, ponieważ w przypadku drzew pomników przyrody wymagana jest zgoda m.in. wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wichura wymusiła szybsze tempo prac. Podetniemy trochę konary dębu, aby nieco zredukować jego masę – informuje mgr Ewa Gołowacz z uniwersyteckiego Działu Obsługi Gospodarczej i Terenów Zielonych.

Dąb zostanie również związany linami (mają wytrzymałość ok. 8 ton), a jego pień dodatkowo wzmocniony specjalnymi prętami.

Dawid Kwiatkowski i jego hity w nieznanych wersjach. Gorący koncert w ESKA Live!

Pod naporem wiatru padło 6 drzew w kortowskim parku i 2 w miasteczku akademickim. - Padły stara lipa przy rektoracie i dąb przy starej pętli autobusowej. Te drzewa zostały zniszczone całkowicie. Wielka sosna przy ul. Heweliusza w pobliżu dawnej poczty straciła pół korony – wymienia Ewa Gołowacz.

Szczególnie przygnębiające wrażenie robią korzenie pozostałe po powalonej dorodnej lipie, rosnącej przy rektoracie. Niestety, tego drzewa nie udało się uratować. - Rosła w zasadzie na gruzie, system korzeniowy miała mały. Poza tym była już zabezpieczona wiązaniem. Pień był już wcześniej pęknięty na wysokości ok. 60 cm nad ziemią. Niestety, nie można było jej uratować. Ale w tym miejscu być może posadzimy nowe drzewo – pociesza Ewa Gołowacz.

Wszystkie prace prowadzone na terenie zabytkowej części Kortowa, w tym sadzenie nowych drzew, a nawet usunięcie pozostałości powalonych wymagają zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Zabytkowy park w Kortowie przeszedł gruntowną rewitalizację w 2019 r. Uniwersytet otrzymał na jego realizację 1,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-20.

Źródło: UWM Olsztyn

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE