W Olsztynie przybywa zieleni. Trwają nasadzenia drzew, powstaje nowy skwer [AUDIO]

2022-10-04 19:12
Jeszcze w październiku w Olsztynie przybędzie drzew
Autor: olsztyn eu W Olsztynie trwa jesienne nasadzanie drzew

W rozkopanym Olsztynie przybywa zieleni. Nowe nasadzenia związane są z rozbudową tramwajowej trakcji i są rekompensatą wcześniejszej wycinki. W sumie ma przybyć ok 2,8 tysiąca drzew. I to nie jedyny powód dla którego przybywa zieleni.

Nowe nasadzenia związane są z rozbudową tramwajowej trakcji i są rekompensatą wcześniejszej wycinki. W sumie ma przybyć ok 2,8 tysiąca drzew. Dotychczas zieleni przybyło przy ul. Głowackiego za hostelem Relaks, wzdłuż ul. Żołnierskiej, między Mazowieckiego a Dworcową, przy Kanta czy Krasickiego. Efekty kolejnych prac zobaczymy jeszcze w październiku.

Do końca października zaplanowanych jest szereg kolejnych nasadzeń. Przedstawiciele specjalistycznej firmy, która realizuje to zadanie zapowiedzieli, że dodatkowe drzewa pojawią się w Śródmieściu (84 sztuki), os. Kormoran (117), os. Kościuszki (2), os. Mazurskie (54), os. Podgrodzie (10), os. Nagórki (92). To razem da 359 sztuk, a wraz z dotychczas posadzonymi - 687 sztuk nasadzeń, co oznacza realizację ponad 1/3 zadania – mówi Marta Bartoszewicz z olsztyńskiego ratusza. - Mowa o sadzeniu drzew realizowanym wraz z budową nowej, tramwajowej infrastruktury. Około tysiąca sztuk posadzi bezpośrednio wykonawca nowej linii. Ale to tylko część przedsięwzięcia związanego z zazielenieniem ogromnej części stolicy Warmii i Mazur. Bowiem do końca przyszłego roku w Olsztynie pojawi się dodatkowych 1835 drzew, 1470 krzewów, 6536 bylin oraz prawie 33 tys. kwiatów cebulowych. Dotychczas ponad setka drzew została posadzona na terenie w pobliżu oczka wodnego przy ul. Głowackiego za hostelem Relaks. Kolejnych kilkadziesiąt sztuk pojawiło się wzdłuż ul. Żonierskiej, między Mazowieckiego a Dworcową, przy Kanta czy Krasickiego.

Posłuchaj: o nowej zieleni w mieście mówi Marta Bartoszewicz z olsztyńskiego ratusza

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia

Nowy skwer w centrum Olsztyna

To nie jedyne nasadzenia, które już wkrótce będą cieszyć olsztynian i gości naszego miasta. Trwają bowiem prace związane z zagospodarowaniem przestrzeni po pawilonie, który przez lata funkcjonował w pobliżu muru Aresztu Śledczego oraz sali sportowej klubu Gwardia przy al. Piłsudskiego.-Niewielki budynek, w którym przed laty mieściły się m.in. azjatycka restauracja oraz sklep z używaną odzieżą już został rozebrany. Natomiast w jego miescu powstanie zielona enklawa, która jeszcze doda charakteru tej części Śródmieścia. Będą tam rabatki, żywopłot, ustawimy też kilka ławek – mówi rzeczniczka olsztyńskiego ratusza Marta Bartoszewicz. - Początkowo te rośliny nie będą oczywiście imponujących rozmiarów, ale z czasem rozrosną się i, nie mam wątpliwości, stworzą w tym miejscu miły zakątek. Zaplanowaliśmy tam m.in. żywopłot grabowy, byliny, hortensje, magnolie czy róże, nawiązujące do już posadzonych  wzdłuż al. Piłsudskiego. Skwer będzie mieć powierzchnię ok. 100 m2.

Jeszcze w tym roku odświeżenie i wzbogacenie zieleni czeka ul. Dąbrowszczaków. Niemal tysiąc bylin posadzonych zostanie w pasie drogowym między budynkami nr 3 a 6. Natomiast w następnym roku nowe rabaty mają powstać przy skrzyżowaniu ul. Dąbrowszczaków z Mickiewicza, w pobliżu budynku, gdzie jeszcze niedawno działała księgarnia.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE