Szpitale przywracają planowe zabiegi i badania. Jak to wygląda w Olsztynie? [AUDIO]

2020-05-14 10:22

Niektóre szpitale na Warmii i Mazurach częściowo odblokowują planowe operacje. Przyjęcia pacjentów czekających na zabieg, w związku z epidemią COVID-19, przez prawie dwa miesiące były wstrzymane. W tym czasie do szpitali przyjmowani byli jedynie chorzy w stanie zagrożenia życia. Teraz powoli wszystko wraca do stanu sprzed pandemii. Dotyczy to przede wszystkim osób, które w ostatnich tygodniach „wypadły” z kolejki oczekujących.

Wznawianie zabiegów i operacji odbywa się stopniowo. Dzieje się tak między innymi w Szpitalu Miejskim w Olsztynie.

Oczywiście zachowujemy wymagane środki ostrożności. Pacjenci o terminie zabiegu informowani są telefonicznie. Przed przyjęciem do szpitala przeprowadzamy wywiad epidemiologiczny . Pacjenci w izbie przyjęć przebywają pojedynczo. W przypadku wątpliwości, osobę zgłaszającą się do nas na zabieg, czeka test w kierunku COVID-19 - mówi Daria Rodziewicz, rzeczniczka Szpitala Miejskiego w Olsztynie. Nie przyjmujemy osób, które zgłoszą się z podwyższoną temperaturą, kaszlem lub katarem — dodaje.

Posłuchaj: Daria Rodziewicz rzecznik prasowa Szpitala Miejskiego w Olsztynie

Największy szpital na Warmii i Mazurach też wznawia planowe zabiegi i badania. Pacjent w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie ma być umawiany na konkretny termin i godzinę. Przed przyjęciem na oddział będzie musiał wypełnić ankietę.

W ostatnich miesiącach, z powodu pandemii lekarze nie przeprowadzali planowych operacji okulistycznych, ortopedycznych, kardiologicznych, czy neurologicznych. Przeprowadzali jedynie te zabiegi, które służyły bezpośredniemu ratowaniu życia.

Planowane operacje stopniowo przywraca też Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie.

- Od 4 maja rozpoczęliśmy przyjmowanie pacjentów do zabiegów planowych - mówi dr Barbara Chwała. Powrót do szpitala odbywa się w bezpiecznych warunkach, zarówno dla chorych, jak i dla personelu – zapewnia zastępca dyrektora ds. lecznictwa WSSD w Olsztynie.

Barbara Chwała– zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Dziecięcego w Olsztynie o powrocie pacjentów na planowe zabiegi i badania.

Pierwsze operacje od wybuchu pandemii odbyły się też w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie.

Wracają planowe zabiegi i badania-Łukasz Grabarczyk zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym UWM w Olsztynie

Tylko jednego dnia w klinice neurochirurgii przeprowadziliśmy pięć operacji planowych. To chorzy, którzy nie mogli dłużej czekać, ale są to pacjenci przyjmowani planowo-wyjaśnia dr Łukasz Grabarczyk. Pacjenci są przebadani w kierunku nosicielstwa Covid-19, trafiają do pojedynczych sal, zbieramy dokładny wywiad chorobowy-dodaje zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym UWM w Olsztynie.

W trosce o bezpieczeństwo personelu medycznego i innych pacjentów, we wszystkich szpitalach obowiązuje obecnie tzw. pretriaż. Od każdego pacjenta, niezależnie z jakiego powodu trafia do szpitala, zbierany jest wywiad, mierzona jest też temperatura.
Nowa szpitalna rzeczywistość wyklucza gromadzenie się pacjentów przed drzwiami gabinetów. Na szpitalne oddziały nie mają wstępu osoby odwiedzające. Zakaz odwiedzin obowiązuje do odwołania.

COŚ DOBREGO #21
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE