"CUD" w olsztyńskim szpitalu. Właśnie otworzyli Centrum Urazowe dla Dzieci

2020-01-04 8:08

Centrum Urazowe dla Dzieci rozpoczęło swoją działalność w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym. To bardzo ważna wiadomość dla mieszkańców Warmii i Mazur.

Miniony piątek był wielkim dniem dla olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego. Odbyła się wtedy uroczysta inauguracja działalności Centrum Urazowego dla Dzieci. Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego zyskali specjalistyczny ośrodek z pełnym zapleczem diagnostycznym, zapewniającym kompleksowe leczenie ciężkich, mnogich i wielonarządowych obrażeń u osób poniżej 18 r.ż.

Średnio co czwarte dziecko, które jest leczone w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, trafia tu w wyniku urazów i zatruć. Jest to najczęstsza przyczyna hospitalizacji dzieci (w skali roku to ok. 7 tys. pacjentów). Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie został zakwalifikowany przez Ministerstwo Zdrowia do utworzenia takiego Centrum jako jeden z 12 ośrodków w kraju, gdyż w strukturze placówki znajdowały się już wszystkie niezbędne oddziały, a także liczni specjaliści uczestniczący w kompleksowej opiece nad dzieckiem po urazie. W ramach projektu nastąpiła rozbudowa szpitala o łącznej powierzchni ok. 800 m kw. oraz doposażenie w specjalistyczny sprzęt medyczny. Rozbudowa szpitala ruszyła w połowie 2018 roku. Cała inwestycja kosztowała ponad 11 mln zł, z czego ok. 9,5 mln pochodzi z Funduszy Europejskich. - informuje szpital.

Szpital posiada w gotowości na przyjęcie pacjenta z urazem salę operacyjną i stanowisko intensywnej terapii wraz ze stosownym do urazu wyposażeniem. Na miejscu pracuje również zespół specjalistów.

Na uroczystości pojawiło się wielu ważnych gości, m.in.: Sławomir Gadomski – Wiceminister Zdrowia, Artur Chojecki – Wojewoda, Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa, Marcin Kuchciński – Wicemarszałek Województwa, prof. Janusz Bohosiewicz – krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii dziecięcej, prof. Piotr Czauderna – Koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP , Andrzej Zakrzewski - dyrektor Oddziału Wojewódzkiego NFZ a także Arcybiskup Metropolita Warmiński ks. Józef Górzyński. Powitała ich dr Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE