"CUD" w olsztyńskim szpitalu. Właśnie otworzyli Centrum Urazowe dla Dzieci

2020-01-04 8:08

Centrum Urazowe dla Dzieci rozpoczęło swoją działalność w olsztyńskim Szpitalu Dziecięcym. To bardzo ważna wiadomość dla mieszkańców Warmii i Mazur.

Miniony piątek był wielkim dniem dla olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego. Odbyła się wtedy uroczysta inauguracja działalności Centrum Urazowego dla Dzieci. Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego zyskali specjalistyczny ośrodek z pełnym zapleczem diagnostycznym, zapewniającym kompleksowe leczenie ciężkich, mnogich i wielonarządowych obrażeń u osób poniżej 18 r.ż.

Średnio co czwarte dziecko, które jest leczone w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, trafia tu w wyniku urazów i zatruć. Jest to najczęstsza przyczyna hospitalizacji dzieci (w skali roku to ok. 7 tys. pacjentów). Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie został zakwalifikowany przez Ministerstwo Zdrowia do utworzenia takiego Centrum jako jeden z 12 ośrodków w kraju, gdyż w strukturze placówki znajdowały się już wszystkie niezbędne oddziały, a także liczni specjaliści uczestniczący w kompleksowej opiece nad dzieckiem po urazie. W ramach projektu nastąpiła rozbudowa szpitala o łącznej powierzchni ok. 800 m kw. oraz doposażenie w specjalistyczny sprzęt medyczny. Rozbudowa szpitala ruszyła w połowie 2018 roku. Cała inwestycja kosztowała ponad 11 mln zł, z czego ok. 9,5 mln pochodzi z Funduszy Europejskich. - informuje szpital.

Szpital posiada w gotowości na przyjęcie pacjenta z urazem salę operacyjną i stanowisko intensywnej terapii wraz ze stosownym do urazu wyposażeniem. Na miejscu pracuje również zespół specjalistów.

Na uroczystości pojawiło się wielu ważnych gości, m.in.: Sławomir Gadomski – Wiceminister Zdrowia, Artur Chojecki – Wojewoda, Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa, Marcin Kuchciński – Wicemarszałek Województwa, prof. Janusz Bohosiewicz – krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii dziecięcej, prof. Piotr Czauderna – Koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP , Andrzej Zakrzewski - dyrektor Oddziału Wojewódzkiego NFZ a także Arcybiskup Metropolita Warmiński ks. Józef Górzyński. Powitała ich dr Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE