Młodzi geodeci tworzą mapę koronawirusa

i

Autor: UWM Olsztyn Na zdjęciu członkinie koła GeoSiN, od l. Patrycja Borsuk, Aleksanda Gleba i Dominika Brodzik

Studenci UWM tworzą mapę koronawirusa. Wszystkie informacje w jednym miejscu!

2020-03-18 13:25

Zamknięte uczelnie wcale nie oznaczają wakacji. To doskonały moment na to, by zrobić coś wartościowego. Na świetny pomysł wpadli studenci z Koła Naukowego GeoSiN działającego na Wydziale Geoinżynierii UWM. Uruchomili bazę danych dotyczącą przypadków zachorowań na CONVID-19 w Polsce. Można w nim znaleźć informacje o stwierdzonych zakażeniach, zgonach i wyzdrowieniach, a także lokalizacje oddziałów zakaźnych. Szczegóły na olsztyn.eska.pl

Koronawirus w Polsce. Mapę zachorowań na CONVID-19 stworzyli studenci UWM w Olsztynie

Rejestr znajdziemy na portalu GitHub . Tworząc go studenci bazują na komunikatach Ministerstwa Zdrowia oraz poszczególnych urzędów wojewódzkich. Baza jest aktualizowana przez członków Międzynarodowego Koła Naukowego Geodezji Satelitarnej i Nawigacji GeoSiN raz dziennie, na koniec dnia, a w miarę możliwości również w środku dnia.

- Pomysł wyszedł od dr. inż. Dariusza Tanajewskiego, który kiedyś też był członkiem naszego koła, do tej pory utrzymuje z kołem kontakt i pomaga nam. To on w połowie ubiegłego tygodnia, kiedy rozeszła się wieść, że zajęcia będą zawieszone i pojedziemy do domów, zaproponował, abyśmy się tym zajęli – mówi Aleksandra Gleba, przewodnicząca koła, studentka 3. roku geodezji i kartografii.

Koronawirus. Posłuchaj, jakie przedmioty trzeba dezynfekować. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Posłuchaj, jak dbać o dłonie w obliczu koronawirusa. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

To grypa czy koronawirus? Posłuchaj, jakie są podobieństwa, a jakie różnice? To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Dane zbiera 5 osób. Oprócz dr Tanajewskiego i Aleksandry Gleby jeszcze – Patrycja Borsuk i Tomasz Kozakiewicz – też studenci geodezji i kartografii oraz Marta Augustynowicz, absolwentka tego kierunku, już pracująca.

- Pracy jest sporo, bo danych jest dużo, najwięcej wieczorem, gdy spływają do różnych instytucji, a te je publikują. Dlaczego to robimy? Żeby pożytecznie wykorzystać czas, myślimy też o celach naukowych. Przedstawimy wyniki naszej pracy na konferencjach naukowych, a poza tym, żeby ludzie mogli się dowiedzieć, jak wygląda sytuacja. Jeszcze nie wiemy, jak długo będziemy te dane zbierać. W najbliższym czasie jednak zamieścimy mapę Polski z tymi danymi, dla lepszego zobrazowania – zapowiada Aleksandra.

Wojewoda warmińsko-mazurski o koronawirusie

Czy masz koronawirusa? Sprawdź swoje objawy!

Pytanie 1 z 9
Czy przebywałeś w ciągu ostatnich dwóch tygodni za granicą?