Skrócenie czasu pracy z 40 do 35 godzin. Pieniądze te same. Projekt ustawy w Sejmie

i

Autor: East News: LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER Skrócenie czasu pracy z 40 do 35 godzin. Pieniądze te same. Projekt ustawy w Sejmie

Skrócenie czasu pracy z 40 do 35 godzin. Pieniądze te same. Projekt ustawy w Sejmie

2022-09-23 9:51

Będziemy pracować mniej? Skrócenia czasu pracy z 40 do 35 godzin tygodniowo przy zachowaniu tych samych zarobków chce Lewica. Projekt ustawy został złożony w czwartek w Sejmie. O szczegółach przeczytasz w materiale poniżej.

Skrócenie czasu pracy w Polsce. Projekt ustawy w Sejmie

Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy przewidujący skrócenie czasu pracy w Polsce. Zakłada on stopniowe skrócenie normy tygodniowego czasu pracy z przeciętnie 40 godzin do przeciętnie 35 godzin przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzeń. – Projekt ustawy zakłada skrócenie tygodniowego wymiaru etatu z 40 do 35 godzin tygodniowo przy zachowaniu tych samych zarobków, a więc zakłada m.in. podniesienie godzinowej stawki minimalnej. Zgodnie z założeniami tego projektu przez pierwsze dwa lata czas pracy ma zostać skrócony do 38 godzin tygodniowo, a w trzecim roku - docelowo do 35 – poinformowała Polską Agencję Prasową wiceszefowa klubu Magdalena Biejat.

Posłanka Lewicy podkreśliła, że takie rozwiązanie daje dużą elastyczność w układaniu grafików w pracy. – On nie narzuca pracodawcom i pracownikom, jak ten skrócony czas pracy ma się rozkładać na cały tydzień, więc tu dajemy dowolność – wskazała.

CZYTAJ TEŻ: Dodatek węglowy. Kiedy wypłaty pieniędzy? Zmiany w ustawie wydłużyły termin wypłat

– Patrząc na doświadczenia innych krajów takich jak Francja czy Dania - skrócenie czasu pracy będzie miało bardzo dobre korzyści i dla gospodarki, i dla poziomu wydajności pracowników i dla ich zdrowia – podkreśliła Biejat.

Jakie korzyści przyniósłby krótszy czas pracy?

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, skrócenie tygodnia pracy pozwoli na zwiększenie czasu, który pracownicy i pracownice mogą przeznaczyć na odpoczynek. Przyczyni się to do poprawy stanu zdrowia Polaków i zapobiegania wypaleniu zawodowemu. Krótszy tydzień pracy pozwoli pracownikom spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Mniejsze zmęczenie pracą zachęci do częstszego kontaktu z kulturą i większej aktywności fizycznej oraz ułatwi naukę, w tym zwiększanie kompetencji zawodowych. Dodatkowe godziny wolne od pracy pozwolą na większe zaangażowanie społeczne, w tym w formie wolontariatu. Spodziewanymi skutkami skrócenia czasu pracy są również wzrost wydajności pracy i nieznaczne zwiększenie zatrudnienia.

Cały projekt ustawy wraz z uzasadnieniem jest dostępny na https://www.sejm.gov.pl/

Sonda
Skrócenie czasu pracy z 40 do 35 godzin. Jesteś za czy przeciw?
Zgorzelski: "PiS przegra wybory niezależnie do tego, czy zmieni ich termin" [SEDNO SPRAWY]