Sezon grzewczy w Olsztynie 2022/23. Kiedy włączą kaloryfery? Czy wystarczy opału?

i

Autor: Agnieszka Adamowicz Sezon grzewczy w Olsztynie 2022/23. Kiedy włączą kaloryfery? Czy wystarczy opału?

Sezon grzewczy w Olsztynie 2022/23. Kiedy kaloryfery zaczną grzać? Czy wystarczy opału?

2022-09-21 14:19

Jesień rozgościła się w Polsce już na dobre. Dni są coraz chłodniejsze, pojawiają się też pierwsze nocne przymrozki. To sprawia, że zimniej robi się też w naszych mieszkaniach. Wiele osób może zatem zadawać pytanie, kiedy rozpocznie się tegoroczny sezon grzewczy? Kiedy włączą kaloryfery w Olsztynie? Szczegóły w artykule.

Sezon grzewczy 2022/23. Kiedy się rozpoczyna?

Sezon grzewczy, czyli okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów, rozpoczyna się zazwyczaj na przełomie września i października. Decyzję o włączeniu centralnego ogrzewania i rozpoczęciu sezonu grzewczego podejmuje zarządca lub właściciel nieruchomości. Musi on pisemnie zgłosić MPEC potrzebę włączenia ogrzewania. Oznacza to, że w każdej ze spółdzielni czy wspólnocie mieszkaniowej kaloryfery mogą zacząć grzać w innym terminie.

Sezon grzewczy w Olsztynie. Kiedy włączą kaloryfery?

Pierwsze uruchomienie ogrzewania miało miejsce 16 września. W chwili obecnej z ogrzewania korzystają już największe spółdzielnie mieszkaniowe i część wspólnot. - Można śmiało powiedzieć, że około 65% naszych Odbiorców ma już włączone ogrzewanie - poinformowała nas Kamila Rostkowska- Różacka, rzecznik prasowy MPEC Olsztyn. Wkrótce ciepło popłynie do kolejnych.

Czy w Olsztynie wystarczy opału? MPEC nadal kompletuje zapasy na zimę

- Przygotowania do nadchodzącego – trudnego sezonu zimowego Spółka MPEC rozpoczęła tuż po agresji Rosji na Ukrainę. Podjęliśmy takie działania z wyprzedzeniem, ponieważ przewidywaliśmy trudności z dostępnością paliw, a nasze zależy nam na bezpieczeństwie cieplnym naszych odbiorców. Stąd podjęliśmy decyzję o gromadzeniu jak największych zapasów miału węglowego oraz zawarcie kontraktów na dostawy biomasy z wiarygodnymi podmiotami. Biomasa musi być dostarczana sukcesywnie ze względu na jej właściwości. Ponadto nasz plac opałowy przewiduje możliwość zgromadzenia zapasu na 5 dni.

Na nadchodzący sezon grzewczy 2022/2023 potrzebujemy ok. 55 000 ton miału węglowego oraz ok. 50 000 ton biomasy. Na dzień dzisiejszy Spółka posiada na placu opałowym ok 29 000 ton miału węglowego, co pozwoli na zapewnienie ogrzewania przy standardowych warunkach pogodowych do końca stycznia br. Ponadto na od połowy października rozpoczną się dostawy miału węglowego w ilości ok. 14 tys. ton z polskich kopalń. Ten węgiel zakupiony został w aukcjach organizowanych przez Polska Grupę Górniczą. Pozostałą ilość miału węglowego (ok. 14 tys. ton) zamierzamy zakontraktować na początku października.

Jeśli chodzi o biomasę w chwili obecnej posiadamy umowę na dostawy ok. 27 000 ton – pozostała część zostanie pozyskana przez Spółkę jeszcze w październiku br. W obecnej - niestabilnej sytuacji wszystkie problemy związane z pozyskiwaniem paliw są monitorowane i rozwiązywane na bieżąco, w sposób najbardziej korzystny dla Spółki, a co za tym idzie dla naszych odbiorców.

Działając z tak dużym wyprzedzeniem, jesteśmy w lepszej sytuacji, niż większość przedsiębiorstw ciepłowniczych w kraju. Pragniemy, aby nasi odbiorcy mieli zapewnione niezakłócone dostawy ciepła - uspokoiła Kamila Rostkowska- Różacka, rzecznik prasowy MPEC Olsztyn.

MPEC zachęca mieszkańców Olsztyna do oszczędzania, jeżeli to tylko możliwe. - W tych trudnych czasach musimy myśleć o innych i wzajemnie sobie pomagać. Np. rezygnując z komfortu cieplnego obniżmy temperaturę w naszych pomieszczeniach choćby o 1-2 st. C - dodała.

Olsztyn. Mistrz parkowania zatarasował cały chodnik