"Sam sobie sterem - wszędzie pieszo lub rowerem". Znamy zwycięzców! [ZDJĘCIA]

2022-10-05 17:50

Zakończyła się kolejna edycja kampanii edukacyjnej "Sam sobie sterem, wszędzie pieszo lub rowerem". W tym roku w akcji wzięli udział nie tylko mieszkańcy Olsztyna. Kampania została przeprowadzona na zasadzie rywalizacji szkół, a jej głównym celem było zgromadzenie jak największej liczby „aktywnych kilometrów”. Znamy zwycięzców!

"Sam sobie sterem, wszędzie pieszo lub rowerem"- finał

Kampania została zorganizowana z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności, w dniach 8-22 września. Teraz przyszedł czas na podsumowanie akcji. Przez dwa tygodnie w akcji brało udział prawie 1 300 osób, które siłą własnych mięśni zgromadziły blisko 184 200 kilometrów.

Kampania została przeprowadzona na zasadzie rywalizacji szkół. Jej głównym celem było zgromadzenie jak największej liczby „aktywnych kilometrów”, które można było zdobyć podróżując do szkoły pieszo, rowerem, hulajnogą lub innym ekologicznym środkiem transportu. Aby wziąć udział w akcji, każda szkoła była zobowiązana do nagrania krótkiego filmiku promującego alternatywne środki transportu, a obowiązkiem uczniów było codzienne wypełnianie „karty aktywności”, na której należało wpisać rodzaj środka transportu oraz liczbę przebytych kilometrów. W rywalizacji, kilometry mogli zbierać dla danej szkoły jej uczniowie, pracownicy, rodzice i inne osoby, które chcą wesprzeć ulubioną placówkę – mówi Agata Lichy, koordynatorka akcji. - W tegorocznej akcji udział wzięło 30 szkół z Olsztyna i sześciu gmin wchodzących w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Dla porównania, w 2021 r. w akcji uczestniczyły tylko szkoły ze stolicy Warmii i Mazur. Wówczas bawiło się 17 placówek, które zgromadziły 910 osób. Ubiegłoroczny wynik to 89,5 tys. km

- Głównym motywem kampanii edukacyjnej było zachęcenie do zmiany nawyków transportowych oraz uświadomienie, że wybieranie alternatywnych, ekologicznych środków transportu i wykorzystanie ich w codziennych podróżach pozytywnie wpływa nie tylko na jakość środowiska, ale także na zdrowie mieszkańców - mówi koordynatorka akcji z ramienia Urzędu Miasta Olsztyna, Justyna Sarna - Pezowicz, dyrektorka Wydziału Strategii i Funduszy Unijnych.

Friz - jak dobrze go znasz? Tylko prawdziwy fan zdobędzie wszystkie punkty!

Pytanie 1 z 10
Friz ma 187 cm wzrostu.

30 szkół, 1273 uczestników, którzy zdobyli łącznie 184 189,91 aktywnych kilometrów!

Nagrodę główną w rywalizacji szkół "Sam sobie sterem, wszędzie pieszo lub rowerem"- stojaki rowerowe, które zostaną zamontowane przy zwycięskich placówkach otrzymują:

  • Szkoła Podstawowa nr 25 w Olsztynie
  • Szkoła Podstawowa nr 33 w Olsztynie
  • Zespół Szkół Budowlanych w Olsztynie
  • Szkoła Podstawowa w Dywitach
  • Szkoła Podstawowa w Rusi z filią w Bartągu.

Gratulacje! Najbardziej aktywni uczniowie otrzymają nagrody indywidualne tj.kaski rowerowe, bidony, ochraniacze na nadgarstki, kolana i łokcie, zestawy do gry w badmintona czy frisbee.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy

Olsztyn: Skrzyżowanie Piłsudskiego i Kościuszki - na jakim etapie są prace
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE