Rusza Rok Mikołaja Kopernika w Olsztynie. Oficjalna inauguracja w sobotę 21 stycznia [PROGRAM]

2023-01-17 15:07
Rusza Rok Mikołaja Kopernika w Olsztynie. Oficjalna inauguracja w sobotę 21 stycznia [PROGRAM]
Autor: UM Olsztyn Rusza Rok Mikołaja Kopernika w Olsztynie. Oficjalna inauguracja w sobotę 21 stycznia [PROGRAM]

Rok 2023 został uznany Rokiem Mikołaja Kopernika. Nie bez przyczyny. W tym roku przypada bowiem 550. rocznica urodzin Kopernika i 480. rocznica jego śmierci. W Olsztynie z tej okazji odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń. Oficjalna inauguracja obchodów została zaplanowana na sobotę (21 stycznia) na Starym Mieście. Program wydarzenia znajdziesz poniżej.

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Olsztynie zapowiedziano wiele wydarzeń takich jak koncerty, odczyty, wystawy, konkursy. Rokowi Kopernika będzie towarzyszyć też specjalne publikacje czy realizacja zaawansowanych projektów. Jednym z nich będzie modernizacja Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. – Obiekt otrzyma nową kopułę oraz nowoczesną aparaturę projekcyjną o zupełnie nowych możliwościach multimedialnych – informuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. – Ponadto w Planetarium powstanie coś absolutnie wyjątkowego. Habitat Księżycowy to rodzaj stałej wystawy interaktywnej imitującej bazę księżycową, w której poczujemy się jak na powierzchni Srebrnego Globu. Z kolei w Obserwatorium Astronomicznym rozszerzona zostanie oferta kulturalno-edukacyjna – dodaje.

Oficjalna inauguracja Roku Mikołaja Kopernika w Olsztynie [PROGRAM]

Rok Kopernika w Olsztynie i regionie zostanie zainaugurowany 21 stycznia na Starym Mieście. Jakie atrakcje zaplanowano na ten dzień? Szczegółowy program wydarzenia poniżej.

  • 10:00-11:00 bazylika św. Jakuba - Msza inaugurująca Rok Mikołaja Kopernika
  • 11:00-15:00 scena staromiejska - Festyn z okazji obrony Olsztyna przed Krzyżakami przez Mikołaja Kopernika. W programie m.in.: pokazy walk rycerskich, pokazy i wystawa sprzętu Wojska Polskiego z udziałem 9 Olsztyńskiego Batalionu Dowodzenia, występy Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, pokazy kowalstwa artystycznego oraz ptaków drapieżnych, koncert muzyki dawnej w wykonaniu Balladum połączony z miniwarsztatami tańców dawnych.
  • 11:00-13:00 Kawiarnia Moja - Bezpłatne kulinarne warsztaty z wypiekania Marcepana Królewieckiego o godz. 11.00 i 13.00 (wiek 6+, liczba miejsc ograniczona, zgłoszenia: ala@kawiarniamoja.pl).
  • 11:30-12:00 Muzeum Archidiecezji Warmińskiej - Otwarcie wystawy poświęconej Mikołajowi Kopernikowi.
  • 12:15-12:45 scena staromiejska - Uroczyste rozpoczęcie Obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Województwie Warmińsko-Mazurskim.
  • 14:30-15:30 Muzeum Warmii i Mazur - Inscenizacja Obrony Zamku przez Mikołaja Kopernika.
Gdzie mieszkał Mikołaj Kopernik?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE