Rusza koszenie Łyny. Gdzie uważać powinni wędkarze i kajakarze?

2022-08-19 13:02

Zbliża się druga tura koszenia w największej rzece przepływającej przez Olsztyn. Przygotowania do akcji ropoczną się w weekend. W sobotę w Łynie zakładane będą specjalne tamy, natomiast samo koszenie dna rzeki rozpocznie się w poniedziałek (22 sierpnia).

Łódź kosząca i tamy w Łynie

Łyna zostanie uporządkowana od Bartąga w gminie Stawiguda, do Olsztyna. Na początek wybujała roślinność będzie usuwana w stolicy Warmii i Mazur, od ul. Kalinowskiego na osiedlu Brzeziny - do śródmieścia. W tym czasie wędkarze i osoby płynące kajakami powinni uważać, bo w rzece pojawi się łódź kosząca. Do tego w kilku miejscach w poprzek koryta zostaną założone tamy. Ich zadaniem będzie zatrzymanie wykoszonej roślinności, która będzie spływać z nurtem. Ostatnia taka instalacja pojawi się na wysokości mostu nad ulicą Niepodległości.

Posłuchaj: Koszenie dna rzeki Łyny - Dariusz Wasiela, dyrektor Zarządu Zlewni PGW Wody Polskie w Olsztynie, rozmawia Andrzej Brzozowski.

Koszenie Łyny od poniedziałku

W trakcie prac niewielkie ilości roślinności mogą dopłynąć na wysokość Starego Miasta. Skoszona roślinność zostanie w kilku miejscach wybrana na brzeg, a po składowaniu, które potrwa kilka dni i odsączeniu, zostanie wywieziona. Ten etap koszenia dna Łyny ma potrwać około dwóch tygodni.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Rocznica śmierci Piotra Woźniaka-Staraka. Grażyna Torbicka zdradziła tajemnicę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE