Rozpoczyna się remont Kanału Szymońskiego na Mazurach. Modernizacja ma kosztować ponad 32 mln

2021-02-12 7:46
Rozpoczyna się remont Kanału Szymońskiego na Mazurach. Modernizacja ma kosztować ponad 32 mln
Autor: pixabay.com/ zdjęcie ilustracyjne Rozpoczyna się remont Kanału Szymońskiego na Mazurach. Modernizacja ma kosztować ponad 32 mln

Rozpoczynający się remont Kanału Szymońskiego na Mazurach poprawi jego drożność i żeglowność. Modernizacja mazurskiego kanału ma kosztować ponad 32 mln zł. W czwartek Robert Chciuk – wiceprezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Wojciech Ferenc - właściciel firmy Zakład Usług Hydrotechniczno-Melioracyjnych podpisali umowę na remont Kanału Szymońskiego na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.

Niespełna 2,5 kilometrowy Kanał Szymoński łączy Jezioro Szymon z Jeziorem Szymoneckim stanowiącym zatokę Jeziora Jagodne. Jest najdłuższym kanałem na szlaku od Mikołajek do Giżycka. Zostanie przebudowany i umocniony na całej swojej długości. Celem inwestycji jest rozbiórka istniejącego i wykonanie nowego ubezpieczenia obydwu brzegów kanału, odtworzenie istniejących ubezpieczeń wejść do kanału od strony jeziora Szymon i jeziora Szymoneckiego oraz poprawienie drożności kanału dla lepszego wykorzystania do celów żeglugowych. Koszt remontu Kanału Szymońskiego to 32 mln 155 tys zł. Prace potrwają do kwietnia 2023r. W sezonie żeglugowym kanał będzie otwarty dla ruchu.

Zadanie jest realizowane jako część projektu finansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020. Dotyczy on przebudowy infrastruktury na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich. Chodzi o budowę śluzy Guzianka II, remont śluzy Guzianka I oraz modernizację 5 kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka.

Prace remontowe na Kanałach Grunwaldzkim, Tałckim i Mioduńskim są już na etapie zaawansowanym. Na wszystkich kanałach trwa rozbiórka starego ubezpieczenia i pogrążanie nowych grodzic. Na Kanale Grunwaldzkim, trwają także prace związane z wykonywaniem oczepu żelbetowego (przygotowywanie szalunku wraz ze zbrojeniem). Koszt remontu trzech kanałów to 65,4 mln zł.

Ogłoszenie postępowania przetargowego na ostatni, piąty Kanał - Łuczański, planowane jest na sierpień 2021 r. Inwestycje są niezbędne, ponieważ stan infrastruktury jest zły.

Roboty budowlane na Kanale Grunwaldzkim zakończą się w 2021 roku, na Kanałach Mioduńskim i Tałckim – w 2022 roku, natomiast Szymońskim i Giżyckim w 2023 r. Wartość całkowita inwestycji to blisko 165 milionów złotych. Zadanie realizowane jest przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020.

QUIZ: Miłość w cytatach. Kto powiedział te piękne słowa?

Pytanie 1 z 15
Kto jest autorem słów "dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem"?
Najczęściej kradzione samochody [Toyota, BMW, Renault] | ESKA XD - Prosto z salonu #16
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE