Prowokacyjne plakaty rozwieszone w Olsztynie na Dzień Kobiet. "A ty co zrobiłaś dla rozkwitu ojczyzny?" [ZDJĘCIA]

2023-03-07 9:25

Od kilku dni na ulicach Olsztyna można zauważyć nietypowe plakaty z kontrowersyjnymi hasłami. "A ty co zrobiłaś dla rozkwitu ojczyzny?" czy też "Nie marnuj czasu. Pamiętaj, do czego zostałaś stworzona". Jak się okazuje, jest to celowa prowokacja z okazji Dnia Kobiet, za którą stoi Miejski Ośrodek Kultury.

Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca. Z tej okazji Miejski Ośrodek Kultury postanowił przygotować specjalną akcję, rozwieszając na ulicach Olsztyna prowokacyjne plakaty. Pojawiły się na nich takie hasła jak: "A ty co zrobiłaś dla rozkwitu ojczyzny?", "Nie marnuj czasu. Pamiętaj, do czego zostałaś stworzona", "Feminizm? Nie, dziękuję!".

– Od kilku dni możecie zauważyć na mieście nasze celowo prowokacyjne plakaty. Plakaty wprost odwołujące się do socrealistycznej stylistyki, które groteskowo wyostrzają instrumentalizację kobiecej wolności. Patriarchalna wizja osuwa nas w świat nakazowych uproszczeń, dlatego forma i treść plakatów są parodią „wąsatych” roszczeń wobec kobiet – czytamy na profilu facebookowym MOK Olsztyn.

– Kto wie, może niebawem obudzimy się w tym plakatowym świecie? A może już w nim żyjemy? Czyżby propaganda stała się naszą realnością? Czyżbyśmy przyjęli jej język za obowiązujący? Działanie MOK Olsztyn jest pretekstem do dyskusji nad przemocowymi formami komunikacji tych, którzy chcą sprawować nad nami władzę symboliczną. To projekt a rebours – transgresywny gest zaprzeczenia wszelkim indoktrynacjom. Nieodmiennie stoimy po stronie wolności, ironizując język wykluczeń i nakazów – dodają pracownicy MOK.

Dzień Kobiet na wesoło - czy panowie wiedzą co to ZALOTKA? #EwelinaPyta
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE