Przepisy

Praca w upale. Co musi zapewnić pracodawca? Jakie przywileje ma pracownik? [LISTA]

2023-07-15 6:51

Gdy z nieba leje się żar, o wiele trudniej jest wykonywać swoją pracę. Okazuje się jednak, że w Kodeksie Pracy znajdują się ogólne regulacje prawne, dzięki którym mamy prawo do pewnych przywilejów. Do czego w czasie upałów zobowiązany jest pracodawca, a czego pracownicy mogą się domagać? Wyjaśniamy w materiale poniżej.

Praca w upale. Co może nam grozić?

Upał to stan pogody, w którym temperatura powietrza przy powierzchni przekracza 30 st. C. Wbrew tego co się powszechnie sądzi, najwyższa temperatura nie występuje w południe, ale pomiędzy godziną 15 a 18. Praca w zbyt wysokiej temperaturze może nie tylko zmniejszyć naszą wydajność, ale także zagraża naszemu życiu i zdrowiu.

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to:

  • zmęczenie,
  • silne bóle i zawroty głowy,
  • nudności,
  • gorączka,
  • szum w uszach,
  • drgawki,
  • wzrost temperatury ciała zagrażający życiu,
  • większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci, a także zwierząt.

— Praca w upale może być uciążliwa nie tylko dla pracowników fizycznych, ale też biurowych. Upały mogą prowadzić nie tylko do porażenia słonecznego (udaru cieplnego), gdy pracuje się na zewnątrz, ale zakłócają też pracę układu krążenia (krwionośny), układu oddechowego, a nawet układu pokarmowego. Udowodniono, że podczas upałów aż o 20 proc. spada produktywność, a o 19 proc. zdolność koncentracji wśród pracowników biurowych — informuje RCB.

Praca w upale. Co musi zapewnić pracodawca?

Dlatego też w czasie upałów na pracodawcy spoczywają dodatkowe obowiązki. Ogólne regulacje prawne wskazujące na konieczność podejmowania przez pracodawców działań mających na celu ochronę zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy zapisane są w kodeksie pracy. Najogólniej podsumowując, obowiązkiem pracodawcy jest m.in.:

  • organizowanie pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy,
  • reagowanie na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • dostosowywanie środków podejmowanych w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy.

Jeżeli ze względu na warunki atmosferyczne dochodzi do pogorszenia warunków pracy, pracodawca powinien podjąć niezbędne działania organizacyjne lub zastosować środki techniczne, w celu zapewnienia właściwych warunków pracy. By dowiedzieć się, do czego zobowiązany jest pracodawca lub czego może domagać się pracownik w czasie upałów, przejdź do galerii niżej.

Kara grzywny dla pracodawcy za lekceważenie przepisów

Jeżeli pracodawca nie przestrzega przepisów, może otrzymać karę grzywny od 1 do 30 tys. złotych. Mówi o tym art. 283 paragraf 1 Kodeksu Pracy.

Hity Lata 2023 - te piosenki będą królować w te wakacje!

Upał i promieniowanie UV nie służą naszej skórze.

Jak ją chronić? Posłuchaj podcastu i poznaj najważniejsze zasady!

Listen to "Zdrowa skóra na lato - jak korzystać z zabiegów medycyny estetycznej?" on Spreaker.