Pożar lasu pod Olsztynem. Gdyby nie szybka reakcja ratownicza, straty byłyby ogromne [FOTO]

2021-03-29 11:33

W poniedziałek (29 marca) na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie rozpoczyna się coroczna akcja przeciwpożarowa. Jeden z pierwszych leśnych pożarów wybuchł w minioną sobotę (27 marca) w podolsztyńskim Nadleśnictwie Kudypy. Gdyby nie szybka reakcja ratownicza, straty mogłyby być ogromne.

Ogień przeniósł się do lasu z łąki, która została celowo podpalana. Na szczęście szybka ratownicza sprawiła, że straty przyrodnicze w lesie nie są duże. - Wiosna to właśnie czas, gdy statystycznie w lasach dochodzi do największej liczby pożarów. Powodem takiego stanu rzeczy jest właśnie sucha ściółka - informuje Adam Pietrzak, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

By zapobiegać kolejnym pożarom, już pod koniec marca na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie rozpoczyna się coroczna akcja przeciwpożarowa. Będzie trwać aż do jesieni i pochłonie ponad 6 mln zł. Od poniedziałku (29 marca) będzie pełniony dyżur w Regionalnym Punkcie Alarmowo Dyspozycyjnym i w PAD-ach nadleśnictw. - Leśnicy uruchomią też meteorologiczne punkty pomiarowe, dzięki którym określać będą aktualny stopień zagrożenia pożarowego lasu. Uruchomiamy Leśną Bazę Lotniczą w Szymanach. Dysponować będziemy dwoma samolotami agro/gaśniczymi typu „Dromader” M18B oraz jednym samolotem patrolowym typu Aeroprakt-22. Uruchomiamy też dyżury na dostrzegalniach, czyli specjalnych wieżach, które służą do obserwacji lasu i wykrywania pożarów - wylicza Adam Pietrzak z RDLP w Olsztynie.

Raport z anteny 26.03., godz.10

Masz dla nas ciekawy temat?Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl lub wyślij wiadomość na nasz fanpage Eska Olsztyn News. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE