Powstała nietypowa mapa Olsztyna. Plakaty rozwieszono na miejskich słupach [ZDJĘCIA]

2021-04-22 13:17

Spacerując po Olsztynie można natknąć się na plakaty przedstawiające nietypową mapę miasta. Stoi za tym Miejski Ośrodek Kultury, który w ten sposób przedstawił kolejną odsłonę niezwykłego projektu "Olsztyńskie teorie spiskowe". O szczegółach przeczytasz w artykule poniżej.

- Od środy w przestrzeni miejskiej można natknąć się na wypiski z alternatywnej pamięci miasta, czyli ANTOLOGIĘ SZEMRANĄ. Zapraszamy do spaceru po mentalnej mapie stolicy Warmii śladem olsztyńskich teorii spiskowych! - informuje Miejski Ośrodek Kultury.

"Olsztyńskie teorie spiskowe" to projekt realizowany przez MOK w marcu tego roku. Polegał na zgromadzeniu informacji o tych starszych i tych całkiem nowych, typowo olsztyńskich spiskach. Historiach zarówno ogólnomiejskich, jak i osiedlowych, podwórkowe, tych z najbliższego sąsiedztwa. Efektem tamtych wspomnień, opowieści - które mogły być prawdziwe, zmienione przez czas, nieco podkoloryzowane - jest właśnie powstały, niezwykły portret Olsztyna. "Antologia szemrana" to zbiór przekazów, nagrań ich dotyczących, jak i specjalna mapa.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z Twojego miasta i okolicy

Raport z anteny 22.04, godz.10

- Chcieliśmy pozbierać strzępki pamięci i urywki wspomnień – tych prawdziwych i tych przetworzonych przez czas i miejską mitologię - mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, Mariusz Sieniewicz. - Tak powstał szczególny, fragmentaryczny portret Olsztyna, mający swoje odzwierciedlenie w mapie. Nie jest to mapa w rozumieniu kartograficznym, ale raczej mentalnym. Większość zaznaczonych na niej miejsc już nie istnieje, a niektóre być może nigdy nie istniały. Wszystkie one jednak składają się na specyfikę naszego miasta - dodaje.

"Antologię szemraną" w całości można pobrać ze strony Miejskiego Ośrodka Kultury.

Sonda
Czy maseczki na świeżym powietrzu powinny zostać zniesione?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE