Coś niesamowitego! Rzeźbione schody w opuszczonym pałacu robią ogromne wrażenie [ZDJĘCIA]

2022-12-02 14:46

Opuszczony pałac w Ponarach, położony nad brzegiem jeziora Narie, wciąż zachwyca. To niesamowite miejsce udało się odwiedzić blogerom "Podróżnicy.pl". Na zdjęciach uchwycili nie tylko zewnętrzną stronę budynku, ale również jego tajemnicze wnętrze. Szczególną uwagę przykuwają drewniane, rzeźbione schody.

Opuszczony pałac w Ponarach oczami blogerów Podróżnicy.pl

Warmia i Mazury słyną nie tylko z malowniczych krajobrazów, jezior czy wysp, ale też z niezwykłych zabytków. Jednym z nich jest opuszczony pałac w Ponarach. Miejsce tajemnicze i piękne. Zabytek został wzniesiony pod koniec XVII wieku na terenie wsi Ponary, na północno-wschodnim brzegu jeziora Narie, w otoczeniu parku i zabudowań gospodarczych. Wieś położona jest w powiecie ostródzkim, w gminie Miłakowo.

- Dobra ziemskie istniały w tym miejscu już w 1334 roku. W XVI wieku były one w posiadaniu rodziny Behrenreuter, a w XVII Schoultz von Ascherade. Prawdopodobnie z tego okresu pochodził pierwszy, murowany dwór. W końcu XVII wieku majątek nabył Friedrich von der Groeben. Odtąd, aż do 1945 roku znajdowała się tu jedna z siedzib jego rodziny. Obecny pałac został wybudowany pod koniec XVII wieku i powstał w wyniku rozbudowy wcześniejszego późnogotyckiego dworu obronnego, którego pozostałością są trzy sale na parterze ze sklepieniami krzyżowymi i kolebkowymi. Niedługo później do pałacu dobudowano oficynę od północy. W połowie XIX wieku utworzono wokół park krajobrazowy według projektu Johanna Larassa. W tym czasie miała tez miejsce kolejna przebudowa. Zmieniono dach, a dotychczas boczną elewację od wschodu przekształcono we frontową, przebijając przejście i dobudowując obszerny, niski taras. - czytamy w Leksykonie Kultury Warmii i Mazur.

Pałac, który przetrwał drugą wojnę światową, stoi we wsi Ponary do dziś. Ze swego czasu był też odnawiany i przez wiele lat mieścił się w nim ośrodek wypoczynkowy jednej z toruńskich fabryk. Obecnie jest własnością prywatną.

Kim są Podróżnicy.pl?

Za blogiem "Podróżnicy.pl" kryje się wesoła rodzinka z Warmii i Mazur, która kocha podróże, poznawanie kultur, obyczajów, ludzi oraz miejsc. Od ponad roku dzielą się w social mediach swoimi relacjami z podróży. Oprócz ciekawych zakątków Warmii i Mazur, pokazują również pozostałe rejony Polski, a przed pandemią koronawirusa również miejsca poza granicami kraju.

- Nasze podróże, zarówno te małe jak i te duże zainspirowały nas do tego, aby pokazać ciekawe miejsca tym, którzy też kochają poznawać świat. W social mediach pokazujemy miejsca komercyjne, ale również i te o których większość nie słyszała. Robimy zdjęcia, nagrywamy, chcemy uwiecznić to co warte zapamiętania. Jest to taki nasz rodzinny pamiętnik. - opowiadają o sobie.

Podróżnicy.pl >>> Facebook

Podróżnicy.pl >>> YouTube

FIT KALENDARZ ADWENTOWY, ŚWIĘTA POLAKÓW, ODJECHANE PREZENTY I PRZEPIS NA RAPOWY HIT | ESKA XD #063
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE