Osiedlowe podwórka zmieniają w małe ogrody. Zobacz metamorfozy!

2020-11-19 10:29

Dwa olsztyńskie osiedlowe podwórka zmieniły się nie do poznania. W ramach czwartej edycji programu "Podwórek z Natury" metamorfozę przeszły Sienkiewicza/Kolejowa oraz Warmińska/Mickiewicza. Więcej na ten temat czytaj na ESKA Olsztyn.

Co dobrego w naszym mieście? Sprawdził to radny Mirosław Arczak podczas rowerowej przejażdżki po Olsztynie

Celem programu "Podwórka z Natury" jest integracja sąsiedzka i metamorfoza najbliższego otoczenia mieszkańców. Poza nimi, w przedsięwzięcie angażują się studenci Architektury Krajobrazu na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim oraz urzędnicy.

- Do tegorocznej odsłony "Podwórek z Natury" zgłosiło się pięć grup sąsiedzkich - mówi dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna, Justyna Sarna-Pezowicz. - Powołana przez prezydenta Olsztyna komisja wyłoniła trzy propozycje. Jednak w międzyczasie mieszkańcy jednego z podwórek zrezygnowali z udziału.

Z tej powodu 60 tys. złotych z budżetu Olsztyna podzielone zostało ostatecznie między grupy Sienkiewicza/Kolejowa oraz Warmińska/Mickiewicza.

- Mieszkańcy zdecydowali się rozwiązać problemy z wodą opadową w sposób kompleksowy - mówi Paulina Żukowska z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna. - Pozwoliło to jednocześnie wzbogacić Olsztyn o kolejne przestrzenie przyjazne mieszkańcom i środowisku. Na obydwu podwórkach woda opadowa, która dotąd spływała w sposób niekontrolowany, powodując lokalne podtopienia, zbierając w kałuże lub tworząc wartkie potoki, zostanie zagospodarowana przez nasadzenia roślinne.

Zasadzone zostały rośliny kwitnące z pożytkiem dla owadów i ptaków (liliowce, kocimiętka, żurawki, róże), ozdobne trawy  (miskant, trzcinnik, turzyca), oraz krzewy, które są efektowne, ale  nie wymagają wielu prac pielęgnacyjnych (pęcherznice, tawuły, krzewuszki).  Większe podwórko przy ulicach Sienkiewicza i Kolejowej wzbogaciło się o klon czerwonolistny, krzewy świdośliwy i magnolii oraz wiele innych pożytecznych dla środowiska roślin.

Podobnie jak w poprzednich latach mieszkańcy pomyśleli także o domkach dla owadów i ptaków oraz karmnikach. Do zamontowania pozostają jeszcze ławeczki, z których mieszkańcy wraz z nadejściem wiosny cieszyć będą oczy swoimi nowymi, zielonymi podwórkami. 

Na podst. UM Olsztyn

Posłuchaj o skutecznych sposobach na katar. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE