Orszak Trzech Króli 2020. Zmiany w olsztyńskiej komunikacji miejskiej

2020-01-05 8:05
Komunikacja miejska w Olsztynie
Autor: AndreasGa/ pixabay.com

Już po raz siódmy, 6 stycznia 2020 roku, w Olsztynie odbędzie się Orszak Trzech Króli. Uroczystości te wiążą się jednak ze zmianami w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Część linii autobusowych i tramwajowych skierowana zostanie na trasy objazdowe. W artykule znajdziesz informacje o zmianie rozkładu oraz program uroczystości.

Hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli brzmi "Cuda, cuda ogłaszają", czyli fragment kolędy "Dzisiaj w Betlejem". Główna część wydarzenia zacznie się na placu przed ratuszem, a skończy na pl. Solidarności, naprzeciw planetarium. Poprzedzi je Msza św. w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie o godz. 11.00 pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego.

W całym województwie orszaki przejdą w 49 miejscowościach. Temu, który odbędzie się w stolicy regionu patronują metropolita warmiński, marszałek województwa oraz prezydent Olsztyna.

- Dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie w organizację tego przedsięwzięcia - mówi prezydent Piotr Grzymowicz. - Nie mam wątpliwości, że dla wielu osób to bardzo ważne wydarzenie. Każdego roku potwierdzają to tłumy na ulicach naszego miasta. Nie tylko olsztynian, ale także gości przyjeżdżających z innych miast.

W olsztyńskim orszaku weźmie udział ponad 50 aktorów-amatorów, 400 rycerzy, dwórek, heroldów oraz ok. 150 wolontariuszy. Organizatorzy przygotowali m.in. trzy tys. koron, dwa tys. śpiewników. Nie zabraknie słodkiego poczęstunku i gorącej herbaty. Podczas orszaku odbędzie się kwesta na stacjonarne olsztyńskie hospicjum dla dzieci.

Trasy poszczególnych orszaków:

Orszak azjatycki - Melchior: Parafia św. Józefa. Msza św. godz. 11.00; Przejście ulicami: Jagiellońską, Wojska Polskiego, Partyzantów, Marii Curie-Skłodowskiej, 11 listopada (11.30-12.10)

Orszak europejski - Baltazar: Parafia M.B. Saletyńskiej. Msza św. godz. 10.00; Przejście ulicami: Morską, chodnikiem Bałtyckiej, ul. Konopnickiej, Nowowiejskiego, 11 listopada (11.20-12.10)

Orszak afrykański - Kacper: Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Msza św. godz. 11.00. Przejście ulicami: Kopernika, Mickiewicza, Dąbrowszczaków, Mrongowiusza, 1-Maja (11.50-12.10)

Orszak Trzech Króli 2020. Zmiany w komunikacji miejskiej

W związku z przemarszem Orszaku Trzech Króli ulicami Olsztyna wprowadzone zostają zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. W godzinach ok. 11:25 - 16:00 część linii autobusowych i tramwajowych skierowana zostanie na trasy objazdowe. Warto pamiętać, że tego dnia obowiązuje rozkład jazdy, taki jak w niedziele i święta.

Szczegóły zmian komunikacji znajdziesz tu: Orszak Trzech Króli: Zmiany w komunikacji miejskiej

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE