Czy Olsztyn jest głośnym miastem? Opinie mieszkańców już znamy, a nowa mapa akustyczna właśnie powstaje

2021-07-20 13:17
Ratusz Olsztyn
Autor: Wikimedia Commons: Krystian Cieślik Wieża ratuszowa w Olsztynie

Olsztyn znalazł się w gronie prawie 40 polskich miast, które muszą stworzyć nową mapę akustyczną. Taki obowiązek nakładają na aglomeracje przepisy ustawy z kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska oraz dyrektywa unijna (2002/49/WE), która stanowi, że mapy akustyczne mają być aktualizowane co 5 lat.

Mapa akustyczna - aktualizacja

Ostania mapa akustyczna Olsztyna była sporządzona w 2016 roku. Najnowsze opracowanie dla stolicy Warmii i Mazur, przygotowują naukowcy z Politechniki Śląskiej. Badacze będą opierać się na pomiarach hałasu komunikacyjnego i przemysłowego, ale nie tylko. O tym, jak mapa ostatecznie będzie wyglądać, mają również zdecydować mieszkańcy.

W tym celu powstała specjalna ankieta, zachęcamy do jej wypełnienia. Link do ankiety znajduje sie na naszej stronie internetowej – zachęca Marta Bartoszewicz z olsztyńskiego ratusza. W ankiecie znajduja się pytania typu: jakie dźwięki słyszymy z otoczenia, jak je oceniamy i czy mają one wpływ na wybór miejsca zamieszkania – dodaje rzeczczniczka urzędu miasta.

Czy Olsztyn jest głośnym miastem?– pytała mieszkańców Rozalia Chudzik

Najpierw mapa, potem program walki z hałasem

Ankieta, do udziału w której zachęca olsztyński ratusz składa się z 12 pytań. Jest anonimowa, a wypełnienie jej powinno zająć około 5 minut. Nowa mapa akustyczna Olsztyna ma był gotowa za niespełna rok (czerwiec 2022 r.). Wyniki pomiarów będą przedstawione mieszkańcom. Dane posłużą do opracowania programów walki z hałasem.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE