Olsztyn ma nową "palmę Kopernika". Zapłacą za nią podpalacze [ZDJĘCIA]

2022-05-24 7:48

W Zaułku Botanicznym Mikołaja Kopernika w Olsztynie zamontowano w poniedziałek nową palmę, która zastąpiła poprzedniczkę spaloną w zimie przez wandali - podało olsztyńskie starostwo powiatowe. Zgodnie z decyzją sądu koszt pokryją sprawcy dewastacji.

Sztuczna palma, która była głównym elementem utworzonego przy budynku starostwa zaułku botanicznego Kopernika, została podpalona w grudniu ubiegłego roku. Sprawców nagrały kamery monitoringu.

Ponad miesiąc później policjanci ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o dokonanie tego zniszczenia mienia, które miało charakter chuligański. W marcu Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał 43-letniego Pawła S. i 54-letniego Dariusza D. na zapłatę grzywny w wysokości po 2 tys. zł i nakazał im solidarne pokryć straty starostwa - po 3 tys. zł.

- Dlatego wymiana palmy jest dla nas bezkosztowa. Nowa, którą teraz zamontowano, została wzmocniona przez producenta pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego - powiedział PAP rzecznik olsztyńskiego starostwa Wojciech Szalkiewicz.

Drzewko jest odwzorowaniem palmy z południowoamerykańskiej rodziny Coppernicja. Stoi w zaułku botanicznym utworzonym dla uczczenia 500-lecia obrony Olsztyna przed Krzyżakami, którą kierował Kopernik.

Posadzono tam również inne rośliny, w których nazwach pojawia się nazwisko wielkiego astronoma: róże, klematisy, lilie, liliowce, tulipany i irysy. Jest także konwalia majowa - "kwiat Kopernika", symbol wiedzy i sztuki medycznej, z którym przedstawiony jest on na wielu portretach.

Szybkie pytania - Gromee
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE