Od stycznia NOWE ŚWIADCZENIE na dziecko! Prezydent podpisał ustawę

i

Autor: pexels.com Od stycznia NOWE ŚWIADCZENIE na dziecko! Prezydent podpisał ustawę

Od stycznia NOWE ŚWIADCZENIE na dziecko! Prezydent podpisał ustawę

2021-12-02 8:52

Wkrótce rodzice otrzymają zupełnie nowe, dodatkowe świadczenie na dziecko. Chodzi o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który obowiązywał będzie od 1 stycznia 2022 roku. Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę. Ile wyniesie nowe świadczenie? Kto je otrzyma i gdzie złożyć wniosek? Szczegóły poniżej.

To już pewne! Od 1 stycznia 2022 roku rodzicom przysługiwać będzie zupełnie nowe, dodatkowe świadczenie na dzieci. Prezydent Andrzej Duda w środę (1 grudnia) podpisał ustawę wprowadzającą Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. – Obiecaliśmy, że dopłacimy do opieki nad najmłodszymi dziećmi. I dotrzymaliśmy słowa. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy od stycznia 2022. Kto otrzyma dodatkowe świadczenie? Ile wyniesie?

Dodatkowe pieniądze z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego przysługiwać będą na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Co ważne, w przypadku tego świadczenia nie będzie obowiązywać kryterium dochodowe. W pierwszym roku działania ze wsparcia ma skorzystać ok. 615 tys. dzieci.

Świadczenie wypłacane będzie w kwocie 500 zł miesięcznie przez dwa lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok. Wybór należy do rodziców. Ponadto rodzice sami zdecydują też, na co wydadzą pieniądze – np. żłobek, nianię czy samodzielną opiekę nad dzieckiem.

CZYTAJ TEŻ: Dni wolne od pracy w 2022 roku. Będzie aż siedem długich weekendów! [KALENDARZ ŚWIĄT]

By otrzymać dodatkowe świadczenie na dzieci konieczne będzie złożenie wniosku. Obsługą całego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

DIY. Szkolny kalendarz adwentowy – na ramie obrazu. Zrób to sam krok po kroku

Rząd dopłaci do opieki w żłobku

Podpisana przez Prezydenta ustawa zakłada także dofinansowanie do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci, które nie będą objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie.

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przekazywane bezpośrednio instytucji (nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców). Tutaj też nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe.

Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r., dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. Tą formą wsparcia zostanie objętych ok. 110 tys. dzieci.

1,5 mld zł na program „Maluch+”

Zwiększone zostaną także nakłady na program „Maluch+”, czyli wsparcie rozwoju sieci instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 w całym kraju – zarówno w dużych ośrodkach, jak i mniejszych miejscowościach. Dzisiaj budżet programu to 450 mln zł rocznie, po zmianach będzie to aż 1,5 mld zł rocznie.

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej