Od stycznia kolejna opłata MOCNO W GÓRĘ! Czego dotyczy podwyżka i ile wyniesie?

2021-11-23 13:15
Podwyżka opłaty kogeneracyjnej od stycznia 2022. Ile wyniesie?
Autor: pixabay.com Podwyżka opłaty kogeneracyjnej od stycznia 2022. Ile wyniesie?

Z niepokojem patrzysz na swoje rachunki? Niestety nie mamy dobrych informacji. Od stycznia 2022 możliwa kolejna podwyżka. Tym razem chodzi o tzw. opłatę kogeneracyjną. Co to takiego? Ile wyniesie w nowym roku? O szczegółach przeczytasz w artykule poniżej.

Opłata kogeneracyjna – czym jest? To jedna z opłat pobieranych za energię elektryczną wyrażona w zł/MWh. Ma związek z innym sposobem produkcji energii – kogeneracją – procesem jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowego ciepła w elektrociepłowni, czyli po prostu jednoczesną produkcją prądu do gniazdek oraz ciepłej wody. Ze względu na mniejsze zużycie paliwa, zastosowanie kogeneracji daje duże oszczędności ekonomiczne i jest korzystne pod względem ekologicznym. Sama opłata kogeneracyjna jest pobierana nie za produkcję energii, a za dostarczanie jej do gospodarstwa domowego. Danina ta ma promować pracę nad technologią i wspierać jej promocję.

Opłata kogeneracyjna - ile wyniesie od stycznia 2022? [NOWE STAWKI]

Stawka opłaty kogeneracyjnej jest każdego roku ustalana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W 2020 roku wynosiła 1,39 zł/MWh, co stanowiło roczne obciążenie dla przeciętnego gospodarstwa domowego na poziomie ok. 3,48 zł. W 2021 roku opłata została zredukowana do zera. Niestety w 2022 roku znowu ma wzrosnąć. Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego opublikowano już projekt rozporządzenia. Ile zatem może wynieść opłata kogeneracyjna od 1 stycznia 2022 roku?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce, by wysokość stawki opłaty kogeneracyjnej na rok 2022 wynosiła 4,06 zł/MWh. Wówczas statystyczna rodzina zapłaciłaby dodatkowe 10,15 zł na rok.

CZYTAJ TEŻ: GIGANTYCZNA podwyżka cen prądu. Opłata mocowa znów w górę! Znamy STAWKI!

Podwyżkę opłaty kogeneracyjnej musi jeszcze zatwierdzić Urząd Regulacji Energetyki.

Super Raport 22.11 (Goście: Marcin Kierwiński - PO oraz dr Mirosław Oczoś - specjalista ds. wizerunku) Sedno Sprawy: Anna Michalska
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE