Od stycznia kolejna opłata MOCNO W GÓRĘ! Czego dotyczy podwyżka i ile wyniesie?

2021-11-23 13:15
Podwyżka opłaty kogeneracyjnej od stycznia 2022. Ile wyniesie?
Autor: pixabay.com Podwyżka opłaty kogeneracyjnej od stycznia 2022. Ile wyniesie?

Z niepokojem patrzysz na swoje rachunki? Niestety nie mamy dobrych informacji. Od stycznia 2022 możliwa kolejna podwyżka. Tym razem chodzi o tzw. opłatę kogeneracyjną. Co to takiego? Ile wyniesie w nowym roku? O szczegółach przeczytasz w artykule poniżej.

Opłata kogeneracyjna – czym jest? To jedna z opłat pobieranych za energię elektryczną wyrażona w zł/MWh. Ma związek z innym sposobem produkcji energii – kogeneracją – procesem jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowego ciepła w elektrociepłowni, czyli po prostu jednoczesną produkcją prądu do gniazdek oraz ciepłej wody. Ze względu na mniejsze zużycie paliwa, zastosowanie kogeneracji daje duże oszczędności ekonomiczne i jest korzystne pod względem ekologicznym. Sama opłata kogeneracyjna jest pobierana nie za produkcję energii, a za dostarczanie jej do gospodarstwa domowego. Danina ta ma promować pracę nad technologią i wspierać jej promocję.

Opłata kogeneracyjna - ile wyniesie od stycznia 2022? [NOWE STAWKI]

Stawka opłaty kogeneracyjnej jest każdego roku ustalana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W 2020 roku wynosiła 1,39 zł/MWh, co stanowiło roczne obciążenie dla przeciętnego gospodarstwa domowego na poziomie ok. 3,48 zł. W 2021 roku opłata została zredukowana do zera. Niestety w 2022 roku znowu ma wzrosnąć. Na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego opublikowano już projekt rozporządzenia. Ile zatem może wynieść opłata kogeneracyjna od 1 stycznia 2022 roku?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce, by wysokość stawki opłaty kogeneracyjnej na rok 2022 wynosiła 4,06 zł/MWh. Wówczas statystyczna rodzina zapłaciłaby dodatkowe 10,15 zł na rok.

CZYTAJ TEŻ: GIGANTYCZNA podwyżka cen prądu. Opłata mocowa znów w górę! Znamy STAWKI!

Podwyżkę opłaty kogeneracyjnej musi jeszcze zatwierdzić Urząd Regulacji Energetyki.

Super Raport 22.11 (Goście: Marcin Kierwiński - PO oraz dr Mirosław Oczoś - specjalista ds. wizerunku) Sedno Sprawy: Anna Michalska
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE