Obchody majowe inne niż zwykle. Jak będzie wyglądało tegoroczne święto w Olsztynie?

2020-04-30 8:52
Flaga Polski
Autor: pixabay

Popularna majówka to nie tylko kilka dni wolnego, ale przede wszystkim szereg uroczystości, w których dominuje polska flaga. W tym roku świętowanie jest utrudnione ze względu na epidemię koronawirusa, ale nie zabraknie oryginalnych działań, w których dominować będą narodowe barwy.

Olsztyn bez obchodów majowych, ale warto wywiesić flagę

Co roku w Olsztynie podczas obchodów majowych świąt narodowych wygłaszano przemowy, składano wieńce czy śpiewano narodowy hymn. Niestety epidemia koronawirusa uniemożliwiła tradycyjne świętowanie i sprawiła, że uroczystych obchodów zabraknie. Jednak stolica Warmii i Mazur będzie pamiętać o Międzynarodowym Święcie Pracy, Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święcie Narodowym Trzeciego Maja.

Zobacz: Majówka 2020. Gdzie wybrać się na wycieczkę? Malownicze miejsca na Warmii i Mazurach

Podczas tegorocznego, majowego weekendu mimo sporych ograniczeń, w Olsztynie największym akcentem będzie flaga. Różne instytucje kultury proponują szereg działań związanych właśnie z Biało-Czerwoną flagą. Warto w tym celu śledzić strony internetowe, a także media społecznościowe 2 maja.

Z oryginalna propozycją wychodzi między innymi Miejski Ośrodek Kultury, który planuje przedsięwzięcie o nazwie "Flagowa jazda obowiązkowa". Ma to na celu przypomnienie mieszkańcom Olsztyna o święcie - Dniu Flagi Rzeczypospolitej.

W przestrzeń miejską wyjadą specjalnie przystrojone dwa tradycyjne polskie auta: biały polonez i czerwony fiat 125. Na polonezie zostanie zainstalowany system nagłośnieniowy, z którego emitować będziemy znane polskie utwory poruszające tematykę szeroko rozumianego patriotyzmu. Będą to utwory takich "tuzów muzycznych" jak Kult, Republika czy T. Love. Ponadto "na żywo" wygłaszane będą komunikaty informujące o całej akcji, mówiące o samym święcie flagi i ogólnie symbolach narodowych. -  czytamy informację szefa biura festiwalowego MOK - Piotra Podgórskiego na portalu Olsztyn.eu.

Różne instytucje kultury przygotowały szereg ciekawych działań, które mają podkreślić charakter majowych świąt. Czego możemy się spodziewać? 

Miejski Ośrodek Kultury

  • w przestrzeni internetowej zostanie opublikowany okolicznościowy post traktujący o samym świecie i należnym szacunku symbolom narodowym,
  • opublikowany zostanie nagrany w zeszłym roku filmik (z udziałem min. prezydenta Olsztyna) o szacunku dla flagi - ku przypomnieniu (bo o tym nigdy za wiele) oraz zaprezentowaniu tym, którzy nie mieli okazji go zobaczyć.

BWA Galeria Sztuki

działania skierowane do małych adeptów sztuki ich opiekunów. Wspólnie powstawać będzie arcydziełko inspirowane twórczością znanego polskiego artysty - Włodzimierza Pawlaka. Będzie okazja zobaczyć, jak artyści czerpią z motywu flagi i czynią go tematem lub ważnym elementem swojej pracy. W domowym zaciszu, krok po kroku, będzie można stworzyć swoje własne dzieło sztuki. Premiera specjalnego arcydziełka o 12:00 (sobota, 2 maja).

Miejska Biblioteka Publiczna 

  • konkurs "Biel i czerwień mieszkają w naszym domu" adresowany do wszystkich czytelników MBP, bez ograniczeń wiekowych (osób indywidualnych oraz rodzin). Prace mogą mieć dowolną formę i wykonane powinny zostać przy wykorzystaniu różnych technik literackich, graficznych, plastycznych. Regulamin będzie dostępny na stronie internetowej MBP. Nagrodami będą kody do platformy z e-bookami LEGIMI,
  • filia nr 9 przygotuje film, w którym pani bibliotekarka będzie czytać wiersze o tematyce patriotycznej, autorstwa m.in. Michała Rusinka. Filmy zostaną upublicznione na portalach społecznościowych obsługiwanych przez MBP,
  • pracownicy filii dziecięcej Abecadło udostępnili wykonane przez siebie filmy instruktażowe o wykonywaniu kotylionów.

W najbliższy weekend powrócą iluminacje dwóch olsztyńskich obiektów. Ratuszowa wieża oraz wieża obserwatorium astronomicznego zostaną oświetlone w narodowych barwach.

Dzień Flagi. Pochwal się swoją flagą na Facebooku Miasto Olsztyn

Władze miasta zachęcają również do chwalenia się, w jaki sposób olsztynianie świętują Dzień Flagi. Na Facebookowym profilu Miasto Olsztyn można dodawać w komentarzach własne zdjęcia z flagą albo wywieszone flagi.

COŚ DOBREGO #015
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE