Nowy tramwaj z Turcji już w Olsztynie. Zobacz, jak się prezentuje [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-02-13 14:50 PG

W nocy z 12 na 13 lutego, po dwutygodniowej podróży do Olsztyna, przyjechał pierwszy z kilkunastu nowych tramwajów. Pojazd został wyprodukowany przez turecką firmę Durmazlar.

W Olsztynie jest już pierwszy z kilkunastu zamówionych tramwajów, które produkuje turecka firma Durmazlar. Jechał z Turcji na specjalnej lawecie przez dwa tygodnie. W nocy z 12 na 13 lutego "Panorama" - bo taka jest nazwa nowego tramwaju" - został przywieziony do Olsztyna. Teraz czeka go szereg testów na olsztyńskich torowiskach, zanim po raz pierwszy przewiezie mieszkańców naszego miasta. Nowy tramwaj różni się nieco od "Tramino" produkowanych przez polską firmę Solaris, które aktualnie obsługują olsztynian.

Szerokość jest dokładnie taka sama jak w tramwajach Solarisa - "Tramino", ale "Panorama" jest nieco ponad metr dłuższy. Nowością w tym pojeździe jest to, że ma wózki skrętne, czyli będą one powodowały, że będą mniejsze tarcia na łukach, które są w torowiskach w Olsztynie.  Ponadto drzwi znajdujące się za kabinami motorniczego są jednoskrzydłowe. Pozostałe cztery pary - dwuskrzydłowe. Nie jest to znaczna różnica, tak konstruktorzy założyli , tak wykonali i tak to wygląda. - Mówi Cezary Stankiewicz - rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Olsztynie. 

Nowy pojazd, w związku z tym, że jest nieco dłuższy, jest też pięcioczłonowy. Wiąże się to również z większą ilością przewożonych pasażerów. Tramwaje pomieszczą 210 osób, z czego 40 na miejscach siedzących (+4 miejsca składane). Ciekawostką jest to, że turecki producent deklaruje, że jego pojazdy będą nawet nieco cichsze, niż te, z których obecnie korzystają olsztynianie. Pozostaje tylko poczekać, aż w końcu będziemy mogli wsiąść do "Panoramy" i pierwszy raz ruszyć nim w przejażdżkę po Olsztynie.

Teraz jest to kwestia załatwienia formalności prawnych. Ten tramwaj wjechał z kraju z poza Unii Europejskiej, z Turcji. Musi zatem zostać odprawiony przez celników i kwestia tak zwanej homologacji, czyli sprawdzenia pod kątem formalno-prawnym tego tramwaju. Przez kilka tygodni będzie jeździł po Olsztynie, w celu sprawdzenia pojazdu pod względem technicznym i formalnym. - dodaje Cezary Stankiewicz.

Do końca maja w Olsztynie powinny się pojawić już wszystkie tramwaje, ale z pewnością do tego czasu musi pojawić się jeszcze jeden taki pojazd, wiec do końca maja będziemy mieli dwie sztuki "Panoramy" w Olsztynie. Już niebawem nowe tramwaje wzbogacą tabor tramwajowy naszego miasta. Być może doczekamy się nowych linii w inne rejony miasta, które ułatwią mieszkańcom przemieszczanie się.