Godziny szczytu zużycia energii. Kiedy wypadają w Polsce?

i

Autor: pexels.com Godziny szczytu zużycia energii. Kiedy wypadają w Polsce?

Nowe godziny szczytu zużycia energii. Tu codziennie sprawdzisz, kiedy lepiej wyłączyć pralkę!

2022-12-13 14:02

Poranny i wieczorny szczyt zapotrzebowania na prąd w Polsce został rozciągnięty na cały dzień. Skąd zatem wiedzieć, kiedy lepiej nie uruchamiać pralek, zmywarek, piekarników czy innych urządzeń elektrycznych? Najtrudniejsze godziny można teraz codziennie sprawdzać na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Wkrótce ma też powstać specjalna aplikacja z powiadomieniami.

Kiedy wypadają godziny szczytu energii w Polsce?

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Polskie Sieci Elektroenergetyczne zaczęły wyznaczać godziny szczytu jako godziny z najwyższym przewidywanym zużyciem energii elektrycznej wytworzonej w źródłach innych niż odnawialne. Innymi słowy – są to godziny, w których elektrownie konwencjonalne muszą pracować z największą mocą, a do pokrycia zapotrzebowania konieczna jest praca jednostek najmniej efektywnych, przez co najdroższych. W godzinach tych często występują również najniższe poziomy rezerw mocy dostępne dla operatora systemu przesyłowego (OSP), niezbędne dla zbilansowania krajowego systemu i zapewnienia jego bezpiecznej pracy.

Od grudnia informacje o godzinach szczytu publikowane są na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Codziennie po godzinie 16.00 możemy sprawdzić , w których godzinach następnego dnia przewidywany jest największy pobór energii elektrycznej.

– System elektroenergetyczny pracuje stabilnie, a godziny szczytu nie oznaczają konieczności ograniczania dostaw energii. Mają one za zadanie zwiększyć świadomość społeczną i promować solidarne zachowania wszystkich odbiorców – tłumaczy prezes zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. Eryk Kłossowski.

– Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej i unikanie poboru w okresach szczytów zapotrzebowania pozwoli na ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, zmniejszenie cen energii i kosztów zarządzania systemem – dodaje wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Jak można oszczędzać prąd w godzinach szczytu?

W godzinach szczytu warto zrezygnować z korzystania z energochłonnych urządzeń takich jak np. odkurzacz, pralka, piekarnik, grzejnik elektryczny, itp. Można też wyłączyć nieużywane urządzenia (np. komputer czy telewizor) oraz zgasić zbędne oświetlenie.

Aplikacja wskaże godziny oszczędnego korzystania z energii

Wkrótce godziny oszczędnego korzystania z energii wskaże także specjalna aplikacja. Prace nad nią jeszcze trwają.

– Prace nad aplikacją są w tej chwili w stadium zaawansowanego studium koncepcyjnego. Trzeba wymyślić jeszcze kilka szczegółów funkcjonowania tej aplikacji, ale ona niebawem powinna powstać – poinformował prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Eryk Kłossowski.

Pogadane Zbudowane. Jak płacić mniejsze rachunki dzięki inwestowaniu w ekologię?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE