Mazurska Pętla Rowerowa także w Piszu. Jak będzie wyglądała?

i

Autor: pexels.com Mazurska Pętla Rowerowa. Przez jakie miejscowości będzie przebiegać trasa?

Mazurska Pętla Rowerowa także w Piszu. Jak będzie wyglądała?

2020-09-03 11:17

Miłośnicy aktywnego wypoczynku na dwóch kółkach wkrótce będą mogli podziwiać Krainę Wielkich Jezior Mazurskich podróżując ponad 300 kilometrową "Mazurską Pętlą Rowerową". Pod koniec sierpnia podpisana została umowa na budowę kolejnych wydzielonych ścieżek w gminie Pisz. O szczegółach czytaj na ESKA Olsztyn.

Mazurska Pętla Rowerowa także w Piszu. Jak będzie wyglądała?

W ramach inwestycji "Mazurskiej Pętli Rowerowej" w gminie Pisz powstanie około 13 kilometrowy odcinek trasy rowerowej. Będzie przebiegał w okolicach Imionka, Jeglina, Karwiku, Zdor oraz Kwiku. Inwestycja, w większości sfinansowana ze środków unijnych, wyniesie ponad 10,7 mln zł.

- Argumentów świadczących o tym, że „Mazurska Pętla Rowerowa” jest „strzałem w 10-tkę” jest kilka. Bezpieczeństwo, wygoda, łatwy dostęp do obszarów o dużych wartościach przyrodniczych, architektonicznych i turystycznych. Takich bogactw krajobrazowych nie brakuje chociażby na licznie uczęszczanej ścieżce rowerowej, między Piszem, a Wiartlem. Tym bardziej powinniśmy więc zacierać ręce na myśl o tym, że już w przyszłym roku bez problemu dotrzemy z  najpiękniejszych zakątków Puszczy Piskiej do „Mazurskiego Morza”, czyli największego jeziora w Polsce – Śniardw. - podkreślają władze miasta.

Zobacz też: Powstaje Mazurska Pętla Rowerowa. To unikat na skalę europejską [FOTO]

To, jak będzie wyglądał kolejny odcinek trasy "Mazurskiej Pętli Rowerowej", uzależnione jest od rejonu oraz możliwości technicznych.

- W jednym miejscu powstaną wydzielone, asfaltowe ścieżki rowerowe o szerokości 2,5 metra, na niektórych odcinkach zostaną wyrównane drogi gruntowe. Co najważniejsze, ścieżki asfaltowe będą fizycznie oddzielone od jezdni, tak aby z istniejącymi już trasami stworzyć jedną całość. W rezultacie z obecnej ścieżki biegnącej od strony Wiartla, wykonanej z nawierzchni asfaltowej, odbijemy w drogę gruntową prowadzącą do Wąglika. Stamtąd udamy się do Snopek i Pisza, z którego wybudowaną już kilkanaście lat temu ścieżką rowerową ulokowaną wzdłuż ulic Olsztyńskiej i Warmińskiej dojedziemy do Maldanina. Tam skręcimy na wschód, i po nowo wytyczonym szlaku trafimy do Imionka – na most położony nad jeziorem Roś. Potem znów skręcimy, tym razem na zachód. To właśnie tam rozpocznie się chyba najciekawszy, bo wiodący wzdłuż Kanału Jeglińskiego, traktów leśnych, pagórków oraz linii  brzegowej Śniardw, etap podróży. Jednymi z jego przystanków będą Karwik, Zdory  i Kwik, skąd będzie można udać się do pobliskich Nowych Gut. - informuje Urząd Miasta.

Cała "Mazurska Pętla Rowerowa" będzie liczyć około 310 km. Zaś jej część biegnąca przez gminę Pisz wyniesie 43 km. Obecnie trwa I część przedsięwzięcia obejmująca budowę 293 km ścieżek rowerowych wytyczonych wzdłuż dróg gminnych, powiatowych oraz terenów leśnych. Co ważne, w ramach inwestycji utworzone zostaną również miejsca do odpoczynku (m.in. w Kwiku i Wiartlu), punkty widokowe, oznakowanie, tablice informacyjne i cała infrastruktura niezbędna do funkcjonowania szlaku rowerowego. Ponadto stworzony zostanie specjalny system informacji turystycznej.

Mazurska Pętla Rowerowa. Przez jakie miejscowości będzie przebiegać trasa?

Zakładany przebieg szlaku głównego oparty został o oś Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich przez miejscowości: Węgorzewo – Ogonki – Pozezdrze – Pierkunowo – Giżycko – Wilkasy – Kanał Kula – Rydzewo – Cierzpięty – Okartowo – Nowe Guty – Kwik – Zdory –Jeglin – Imionek –  Maldanin – Pisz – Wąglik – Mały Wiartel – Wiartel – Krzyże – Ruciane Nida – Iznota – Mikołajki – Stare Sady – Jora Wielka – Notyst – Ryn/Pętla Mrągowska: Jora Wielka – Użranki – Kosewo – Mrągowo – Młynowo – Ryn – Sterławki Małe – Doba – Radzieje – Przystań/Mamerki – Węgorzewo.

Rezerwat konika polskiego w Popielnie na Mazurach

W projekt, realizowany przez Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, zaangażowało się dwanaście gmin (Pisz, Giżycko, Miasto Giżycko, Miłki, Orzysz, Ruciane-Nida, Mikołajki, Mrągowo, Miasto Mrągowo, Ryn, Węgorzewo, Pozezdrze), trzy powiaty (Piski, Giżycki i Mrągowski), cztery nadleśnictwa (Borki, Giżycko, Maskulińskie, Mrągowo), Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie.

Czytaj też: Nowa wieża widokowa pnie się w górę! Niebawem będziemy spacerować w chmurach [ZDJĘCIA]

Całkowita szacowana wartość projektu wynosi około 80 mln zł przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w wysokości blisko 47 mln zł.

Informacje na podst. UM w Piszu

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE