Marsz Równości w Olsztynie 2022. Będą utrudnienia w ruchu. Jakimi ulicami przejdzie parada?

2022-08-19 15:23
Marsz Równości w Olsztynie 2022. Będą utrudnienia w ruchu. Jakimi ulicami przejdzie parada?
Autor: pexels.com/ zdjęcie ilustracyjne Marsz Równości w Olsztynie 2022. Będą utrudnienia w ruchu. Jakimi ulicami przejdzie parada?

Marsz Równości wraca na ulice Olsztyna po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Kierowcy oraz pasażerowie komunikacji zbiorowej mogą spodziewać się zmian w trakcie sobotniego (20 sierpnia) wydarzenia. Jakimi ulicami przejdzie kolorowa parada równości? Szczegóły poniżej.

Barwne parady od lat są jednym z elementów starań środowisk lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych czy queer o akceptację. To sposób na wyrażenie poparcia dla praw mniejszości oraz sprzeciwu wobec dyskryminacji. - To możliwość bycia słyszalnym dla osób, które codziennie doświadczają dyskryminacji i wykluczenia w Polsce - mówią organizatorzy z Olsztyńskiego Marku Równości.

Marsz Równości drugi raz w Olsztynie

W stolicy Warmii i Mazur odbędzie się już drugie tego typu wydarzenie. Wielobarwny pochód zaznaczy swoją obecność m.in. w Śródmieściu oraz na Starym Mieście. Oficjalny początek imprezy w sobotnie (20 sierpnia) południe na Placu Pułaskiego, choć już od 11:00 będą tam rozstawione stoiska partnerów wydarzenia.

Parada równości rozpocznie się w południe przemówieniami zaproszonych gości:

  • Emilia Bartkowska-Młynek w imieniu organizatorek Olsztyńskiego Marszu Równości opowie o idei Marszu Równości i haśle "Jesteśmy jednością";
  • Oskar Wiśniewski przedstawi swoją perspektywę, osoby głuchej i geja w Polsce;
  • Linus Lewandowski z Homokomando powie, dlaczego widoczność osób LGBTQIA+ jest ważna;
  • Julita Kacprowicz ze Stowarzyszenia "My, rodzice" opowie o perspektywie rodzica osoby LGBTQIA+;
  • Piotr Jankowski ze Stowarzyszenia Tolerado i Koalicji Miast Maszerujących po Równość Osób LGBTQIA+ w Polsce.

Marsz Równości w Olsztynie. Będą utrudnienia w ruchu. Jakimi ulicami przejdzie parada?

Po tej części parada ruszy ulicami Olsztyna: z pl. Pułaskiego przez Kopernika, Piłsudskiego, Pieniężnego, Szrajbera, Mochnackiego, Prostą na Stare Miasto. Od 9:00 do ok. 12:30 zostanie zamknięty dla ruchu komunikacji miejskiej pl. Pułaskiego.

- W przypadku braku możliwości przejazdu ulicami, którymi będzie wieść parada, autobusy będą kierowane na trasy objazdowe, przebiegające najbliższymi, równoległymi ciągami - informuje Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Szczegółowe informacje o planowanych objazdach są na stronie ZDZiT.

Eska Summer City Olsztyn! Rytmy latino porwały nas do tańca
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE