Malownicze ruiny schowane w warmińskiej wsi. Widok zapiera dech w piersiach! [ZDJĘCIA]

2022-06-24 13:23

Malownicza posiadłość w Słobitach zamieszkiwana była niegdyś przez pruski ród Dohna. Oprócz niebywałego pałacu mieścił się tam również ogromny park z licznymi alejkami i romantycznymi zakątkami. Niestety praktycznie wszystko zostało zniszczone podczas II wojny światowej. Pozostały jedynie ruiny. Choć i te robią spektakularne wrażenie! Zobaczcie niesamowite zdjęcia autorstwa "Łan Sztuk".

Autor powyższych zdjęć: Fan Sztuk

Pałac w Słobitach to jeden z zapomnianych skarbów Polski, który był niegdyś główną siedzibą pruskiego rodu Dohnów. Niezwykły zabytek architektury wraz z malowniczym parkiem został wzniesiony na przełomie XVII i XVIII wieku. Własnością Dohnów był od 1525 do 1945 roku. W tym czasie pałac wielokrotnie rozbudowywano. Nie brakowało tam pięknych alejek i romantycznych zakątków.

W początkach 1945 roku pałac został spalony, a wyposażenie zostało rozkradzione przez żołnierzy armii radzieckiej. Do tego czasu posiadłość pozostaje w ruinie. Zachowały się tylko mury obwodowe korpusu pałacu i masztalni oraz fragmenty murów galerii bocznych. Ostatnim właścicielem dóbr przed drugą wojną światową był książę Aleksander Dohna (1899-1997). Teraz są własnością prywatną.

Ciekawostką jest, że pałac stanowił tło w filmie Papusza z 2013 roku, przedstawiającym życie romskiej poetki Bronisławy Wajs.

BENZYNA czy DIESEL. Co się bardziej opłaca? | ESKA XD - Prosto z salonu #51