Kleszcze nie będą już groźne? Naukowcy odkryli białko, które chroni przed boreliozą

2020-11-16 9:09
Kleszcze nie będą już groźne? Naukowcy odkryli białko, które chroni przed boreliozą
Autor: pixabay.com/ zdjęcie ilustracyjne Kleszcze nie będą już groźne? Naukowcy odkryli białko, które chroni przed boreliozą

Naukowcy z Yale University w USA odnaleźli białko, które pomaga chronić człowieka przed krętkami pochodzenia odkleszczowego powodującymi boreliozę. Odkrycie to może pomóc w leczeniu choroby. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie PLOS Pathogens.

Buldog został burmistrzem | ESKA XD - Coś dobrego #10

Borelioza to wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków Borrelia burgdorferi. Zakażenie człowieka następuje po ukłuciu i żerowaniu kleszcza w skórze. Przebieg choroby może być różny. U niektórych osób występują łagodne objawy, które da się wyleczyć antybiotykami. Niestety są też takie przypadki, w których nieleczona borelioza może spowodować zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu serca, układu nerwowego czy stawów.

Jednak dzięki imponującemu odkryciu, jakiego dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Yale, niebawem kleszcze będą dla nas mniej groźne. Badacze znaleźli bowiem białko, które pomaga chronić człowieka przed zakażeniem przez krętki, które powodują boreliozę. Może to pomóc w diagnozie oraz leczeniu infekcji, o czym donosi czasopismo PLOS Pathogens.

Zespół naukowców przeprowadził analizę ponad 1000 ludzkich genów i przeanalizował ich interakcje z 36 próbkami Borrelia burgdorferi. Odkryli oni, że jedno z białek, Peptydoglikan Recognition Protein 1 (PGLYRP1), działa jak wczesny sygnał ostrzegawczy dla układu odpornościowego, gdy jest narażony na kontakt z tymi bakteriami. - informuje czasopismo.

Czytaj też: Jaka pogoda w grudniu 2020? IMGW opublikował długoterminową prognozę

Co ciekawe, w momencie kontaktu z boreliozą, myszy bez PGLYRP1 miały znacznie wyższe poziomy krętków niż te z owym białkiem.

- Stymulowanie zdolności ludzi do wytwarzania większych ilości tego białka może pomóc w walce z infekcjami. - powiedział prof. Waldemar Von Zedtwitz z Yale Erol Fikrig, główny autor badania.

Ponadto zespół bada również, czy osoby z wyższym poziomem PGLYRP1 mogą być mniej podatne na takie infekcje. Pomogłoby to wyjaśnić, dlaczego niektóre zakażone osoby mają lepsze wyniki.

Źrodło: PLOS Pathogens i EurekAlert

Borelioza. Posłuchaj, jakie są przyczyny, objawy i leczenie choroby. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE