Jak kupić tani węgiel za 1000 złotych od samorządu? Trzeba spełnić dwa warunki! [21.10]

2022-10-21 15:04
Jak kupić tani węgiel od samorządu? Czy trzeba złożyć wniosek?
Autor: Unsplash Jak kupić tani węgiel od samorządu? Czy trzeba złożyć wniosek?

1000 złotych za tonę węgla? Tyle według rządu ma kosztować opał od samorządów w ramach zakupu preferencyjnego. By skorzystać z tak atrakcyjnej ceny, trzeba jednak spełnić pewne warunki. Jakie? Szczegóły znajdziesz w materiale poniżej.

Tani węgiel od samorządu już niebawem

Sejm uchwalił ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe od samorządów. Dzięki temu będzie można kupić węgiel w znacznie niższej cenie. Gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów (PGE Paliwa oraz Węglokoks) po 1,5 tys. zł za tonę, a następnie sprzedawać go mieszkańcom po maksymalnie 2 tys. zł za tonę. Różnica w postaci 500 zł za tonę to środki na pokrycie kosztów dystrybucji węgla przez gminy - m.in. koszty transportu.

— Chcemy, aby poprzez gminy dotrzeć do wszystkich obywateli, którzy potrzebują jeszcze węgla. Wiemy, że mniej więcej około 50 proc. obywateli ma zabezpieczony węgiel ze źródeł dotychczasowych, poprzez PGG, PGE Paliwa czy innych źródeł. Ale wiemy też, że część obywateli jeszcze nie posiada węgla. W związku z tym musimy poprzez samorządy węgiel dostarczyć. Będę miał zatem wkrótce dla wojewodów bardzo dokładne instrukcje, w jaki sposób powinniśmy teraz dotrzeć do samorządów, aby jeszcze przed wejściem w życie ustawy, którą prezentowaliśmy z premierem Jackiem Sasinem, samorządy już mogły pozyskiwać ten węgiel od dystrybutorów i docierać z węglem do mieszkańców — powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jak kupić tani węgiel za 1000 złotych? Czy trzeba składać wniosek?

Aby kupić tani węgiel od samorządu, mieszkańcy będą musieli złożyć do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Rozwiązanie to będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego.

Po uwzględnieniu maksymalnej ceny węgla w gminie oraz dodatku węglowego, za tonę węgla mielibyśmy zapłacić tylko tysiąc złotych. To bardzo atrakcyjna cena. Zwłaszcza że aktualna cena węgla na rynku waha się od 2,7 do 3,5 tysiąca złotych za tonę.

W pierwszym okresie dystrybucji gospodarstwo domowe będzie mogło kupić 1,5 tony węgla w tym roku oraz kolejnych 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r.

Samorządy i mieszkańcy, którzy kupili węgiel za więcej, otrzymają zwrot pieniędzy

Samorządy, które kupiły węgiel za więcej niż przewidziano w projekcie ustawy węglowej, otrzymają faktury korygujące i zwrot do ceny ustawowej, czyli do 1500 zł za tonę. Mieszkańcy, którzy kupili węgiel po cenach oferowanych obecnie, dostaną zwrot do ceny maksymalnej 2000 zł. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Gwarantowana cena węgla. Rząd zwróci pieniądze za węgiel

Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. O tym poinformujemy.

Jak ogrzewać dom energią elektryczną? 7 sposobów. Z węgla na prąd
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE