Irena Telesz-Burczyk została Honorową Obywatelką Olsztyna

i

Autor: UM Olsztyn Irena Telesz-Burczyk została Honorową Obywatelką Olsztyna

Irena Telesz-Burczyk została Honorową Obywatelką Olsztyna

2020-12-16 13:49

Irena Telesz-Burczyk została Honorową Obywatelką Olsztyna! Taką decyzję podjęli olsztyńscy radni podczas środowej sesji rady miasta. Wybitna aktorka jest 28. osobą uhonorowaną w ten sposób.

ESKA XD #012

Irena Telesz-Burczyk została Honorową Obywatelką Olsztyna

O uhonorowanie Ireny Telesz-Burczyk wystąpił z wnioskiem klub radnych Platformy Obywatelskiej Nowoczesna Koalicja Obywatelska. - Biorąc pod uwagę dorobek artystyczny oraz olbrzymi wkład w życie społeczne miasta, zasadne jest podjęcie niniejszej uchwały jako wyraz uznania za szczególne zasługi kandydatki na rzecz krzewienia i popularyzacji kultury w Olsztynie – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

W środę (16 grudnia) podczas sesji radni podjęli decyzję o przyznaniu Irenie Telesz-Burczyk tytułu Honorowej Obywatelki Olsztyna. Wybitna aktorka jest 28. osobą uhonorowaną w ten sposób w Olsztynie. Oprócz niej na liście honorowych obywateli miasta znajdują się m.in. Tadeusz Nowakowski, Natalia Żarska czy Mieczysław Pimpicki. Pełną listę znajdziesz >>TUTAJ<<

Irena Telesz-Burczyk uhonorowana za zasługi na rzecz popularyzacji kultury w Olsztynie

Urodziła się w 1940 roku. Karierę artystyczną zaczęła wyróżnieniem w VIII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w Gdańsku w 1961 roku. Na scenie debiutowała w Teatrze Rapsodycznym Gdańsku rolą Kirke w Odysei Homera. W 1966 roku zdała egzamin eksternistyczny organizowany przez Związek Artystów Scen Polskich.

Od 1975 jest aktorką Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Dwukrotna laureatka Nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego 2003 i 2010. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (2005). Trzykrotnie otrzymała nagrodę publiczności w plebiscytach prasowych. W 2001 roku wyróżniona Nagrodą Prezydenta Olsztyna za całokształt pracy twórczej oraz pracę na rzecz upowszechniania kultury, a w 2007 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Olsztyna "Statuetka Świętego Jakuba". W 2016 roku - Odznaka Honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Pedagog wiersza klasycznego w studium aktorskim przy teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Wiceprzewodnicząca Solidarności w regionie Warmii i Mazur w 1980 roku. Pod koniec lat 80. przewodniczyła komisji kultury przy Komitecie Obywatelskim.

Pierwszy tytuł Honorowego Obywatela Olsztyna został nadany w 1991 roku. Wówczas uhonorowano Tadeusza Nowakowskiego. Irena Telesz-Burczyk jest 28. osobą, wyróżnioną w ten sposób przez Radę Miasta Olsztyna.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE