Ten grzyb zmienia swoje ofiary w zombie. Lasy Państwowe pokazały zdjęcia!

2020-09-25 9:27
Grzyb, który zamienia swoje ofiary w zombie. Lasy Państwowe pokazały zdjęcia!
Autor: Canva Grzyb, który zamienia mrówki w zombie, występuje w Polsce. Lasy Państwowe pokazały zdjęcia!

Grzyb, który zmienia mrówki w "zombie"? Brzmi jak wymyślony scenariusz horroru, ale to prawda! Lasy Państwowe opublikowały na Twitterze zdjęcia grzyba, który przejmuje kontrolę nad owadem, a po jego śmierci wyrasta z jego głowy, by uwolnić zarodniki. W dodatku występuje w Polsce. Jak to możliwe? Dowiesz się, czytając ESKA Olsztyn.

Grzyb, który zamienia mrówki w "zombie". Występuje w Polsce

Na Twitterze Lasów Państwowych pojawiło się przerażające zdjęcie mrówki zamienionej w "zombie" przez... grzyba. - Kojarzycie grzyba, który zamienia mrówki w "zombie"? - pytają leśnicy. Otóż okazuje się, że w Polsce spotkamy jego równie ciekawego kuzyna. To Ophiocordyceps ditmarii, który pasożytuje na błonkówkach, m.in. na mrówkach.

Zarodniki grzyba atakują mrówkę. Wówczas grzyb rozrastając się, zmienia sposób, w jaki reaguje ona na feromony. Ofiara, nad którą grzyb ma władzę, porzuca swoje mrowisko, wchodzi na drzewo i na odpowiedniej wysokości wbija się w liść żuwaczką i obumiera. To jednak nie koniec tej przerażającej historii. Mówi się, że mrówki zostają przemienione w zombie, gdyż grzyb po ich śmierci przerasta ich ciało i wypuszcza długą szypułkę (np. z głowy), która pękając, uwalnia kolejne zarodniki. Te niesione z wiatrem infekują kolejne ofiary.

By natknąć się na taki okaz, trzeba mieć sporo szczęścia i dobre oko. - To stosunkowo rzadki grzyb, niewielki, niewystępujący na konkretnym podłożu jak grzyby mikoryzowe, saprotroficzne czy pasożytnicze związane z roślinami - a gdzie osa usiądzie ciężko przewidzieć. - tłumaczą leśnicy.

Zdjęcie "mrówki zombie" wywołało na Twitterze Lasów Państwowych niemałe poruszenie. - Ależ tam u was horrory się dzieją w ściółce leśnej. - napisał jeden z Internautów.

Czytaj też: James Bond istnieje naprawdę! Złapano go w Polsce. Nie wierzysz? Oto dowód [ZDJĘCIA]

- Trochę jak maczużniki. - słusznie zauważył inny Interanuta, na co Lasy Państwowe odpowiedziały:"Bo to jest "maczużnik" - przynajmniej wg polskiej nomenklatury. Polski rodzaj "maczużnik" to Cordyceps - do którego w przeszłości zaliczano też wspomnianego w tweecie O. ditmarii. W wyniku badań molekularnych wyodrębniono nową rodzinę i w jej obrębie nowy rodzaj - Ophiocordyceps".

ESKA XD #002
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE