IMGW ostrzega przed burzami z gradem! Gdzie jest burza? Sprawdź radar online

2020-05-11 7:31
Gdzie jest burza? Sprawdź radar burz online
Autor: pexels.com Gdzie jest burza? Sprawdź radar burz online

Po ciepłym weekendzie czeka nas gwałtowne załamanie pogody w niemal całej Polsce. Burze, ochłodzenie, porywisty wiatr, opady deszczu, a nawet śniegu. Sprawcą tej zmiany będzie chłodny front, który nasuwa się nad nasz region. Gdzie należy spodziewać się burz? Zobacz mapę/radar burz online na olsztyn.eska.pl.

Burze, ochłodzenie, opady deszczu i śniegu. IMGW wydało ostrzeżenie I stopnia przed burzami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem. - Po południu w pasie od północnego wschodu, przez centrum, po południowy zachód, miejscami rozwiną się burze z silnymi opadami deszczu do 25 mm i porywami wiatru, do około 75 km/h. Nie można wykluczyć również lokalnych opadów gradu. - czytamy w komunikacie IMGW.

Gdzie wystąpią burze 11 maja?

Burze mogą wystąpić w niemal wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Tam obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Niebezpiecznego zjawiska należy spodziewać się od godzin popołudniowych do późnego wieczora.

Burze mogą wystąpić również w takich województwach jak:

  • podlaskie
  • mazowieckie
  • dolnośląskie
  • opolskie
  • podkarpackie

- Różnica między najcieplejszym a najchłodniejszym miejscem w Polsce osiągnąć może prawie 20°C. Jest to rzadka sytuacja, ale czasami występująca w Polsce, ponieważ znajdujemy w strefie umiarkowanej, w której zdarzają się zarówno okresy stabilnej pogody, jak i takie o dużej zmienności – z tymże dzisiejsza zmiana przybierze naprawdę duże rozmiary. - czytamy dalej.

Gdzie jest burza? Śledź radar burz online [INTERAKTYWNA MAPA]

W każdej chwili można sprawdzić, gdzie obecnie trwa burza bądź czy właśnie zbliża się w kierunku naszego regionu. Jak to zrobić? To bardzo proste. Wystarczy skorzystać z radaru burz online w serwisie blitzortung.org. Mapa burz online jest aktualizowana na bieżąco. Dlatego też można śledzić, w jakim kierunku przesuwają się chmury burzowe i czy są już blisko miejscowości, w której przebywamy.

IMGW ostrzega również przed opadami śniegu

Kolejne dni również nie przyniosą dobrej pogody. W nocy z poniedziałku na wtorek poza intensywnymi opadami deszczu spodziewajmy się także opadów deszczu ze śniegiem, a nawet mokrego śniegu! Jak ostrzega IMGW, kilkucentymetrowa warstwa mokrego śniegu może utrzymać się nawet przez kilka godzin. Opadów śniegu szczególnie mogą spodziewać się mieszkańcy północno-wschodniej części Polski oraz obszarów podgórskich. Tam we wtorek rano krajobrazy mogą przez krótki czas się zmienić się na zimowe.

Zimna Zośka i zimni ogrodnicy przyniosą ochłodzenie na kilka kolejnych dni

Chłodniejsze powietrze spowoduje znaczny spadek temperatury do około 0 stopni Celsjusza. Tak więc we wtorek rano na na zachodzie i północy wystąpią lokalne przymrozki. Dodatkowo nad centralną i wschodnią Polską wiać będzie silny wiatr w porywach do 80 km/h, słabnący stopniowo dopiero we wtorek. Niska temperatura zostanie z nami na kilka dni, co może oznaczać zagrożenie niewielkimi przymrozkami. Jest to typowe w połowie maja, ponieważ od około 12 do 15 maja, są tzw. "zimni ogrodnicy" oraz "zimna Zośka". Więcej na ten temat przeczytasz TU: Zimna Zośka i zimni ogrodnicy 2020. Synoptycy ostrzegają przed załamaniem pogody

Mały alergik: alergia na pyłki drzew. Posłuchaj o objawach. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
COŚ DOBREGO #21
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE