Dofinansowanie do żłobka. Dla kogo dodatkowe 400 złotych? Gdzie złożyć wniosek o żłobkowe?

2022-05-09 11:09
 400 plus na żłobek od 1 kwietnia! Dla kogo? Gdzie złożyć wniosek o żłobkowe?
Autor: pexels.com 400 plus na żłobek od 1 kwietnia! Dla kogo? Gdzie złożyć wniosek o żłobkowe?

Od 1 kwietnia 2022 roku rodzicom przysługuje nowe świadczenie na dziecko - 400 plus na żłobek, zwane „żłobkowym”. Kto może ubiegać się o dofinansowanie? Gdzie złożyć wniosek o 400 plus na dziecko? Szczegóły znajdziesz poniżej.

Od kilku lat mamy świadczenie 500 plus, w styczniu 2022 roku wszedł też w życie rodzinny kapitał opiekuńczy – nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia wypłacane w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok lub 500 zł miesięcznie przez 2 lata. Do tych dwóch 1 kwietnia dołączyło trzecie zupełnie nowe świadczenie – 400 plus na żłobek (żłobkowe). Dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic lub opiekun ponosi za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Przykładowo, jeśli rodzic płaci za żłobek 300 zł, to dofinansowanie również wyniesie 300 zł. Co ważne, pieniądze przekazywane są bezpośrednio instytucji opieki, nie rodzicom.

Dofinansowanie do żłobka. Dla kogo 400 złotych? Jakie są warunki?

Świadczenie 400 plus otrzymać mogą rodzice, których dziecko uczęszcza do żłobka lub klubu dziecięcego wpisanego do rejestru żłobków i klubów dziecięcych albo jest pod opieką dziennego opiekuna wpisanego do wykazu dziennych opiekunów. Dziecko musi być wpisane do tego rejestru lub wykazu przez żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna. W tym celu trzeba przekazać dane swoje i dziecka podmiotowi prowadzącemu placówkę. Ponadto rodzic nie może otrzymywać na to dziecko rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Mogą więc z niego skorzystać rodzice:

  • na dziecko pierwsze i jedyne w rodzinie,
  • na dziecko pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym,
  • na dziecko w wieku przed ukończeniem 12 miesiąca i po ukończeniu 36 miesiąca życia

400 plus na żłobek. Gdzie złożyć wniosek o żłobkowe 2022?

Aby otrzymywać świadczenie 400 plus na żłobek, rodzic lub opiekun musi złożyć odpowiedni wniosek. Wnioski można składać od 1 kwietnia 2022 r. wyłącznie przez internet za pośrednictwem:

Przyjmowaniem wniosków o dofinansowanie, ich rozpatrywaniem oraz przekazywaniem środków zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło: ZUS

ESKA XD #048 | AMSR, SEKRETY PRZYSIĘGI, IGA ŚWIĄTEK, TANIE WAKACJE
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE