Dodatek osłonowy PODWYŻSZONY! Ale nie dla wszystkich. Kto otrzyma więcej pieniędzy?

i

Autor: pixabay.com Dodatek osłonowy PODWYŻSZONY! Ale nie dla wszystkich. Kto otrzyma więcej pieniędzy?

Dodatek osłonowy PODWYŻSZONY! Ale nie dla wszystkich. Kto otrzyma więcej pieniędzy?

2021-12-10 8:37

Dodatek osłonowy przyjęty przez Sejm! To bezpośrednie wsparcie dla rodzin, które najbardziej dotknął wzrost inflacji i cen energii. Nie obeszło sie jednak bez poprawek. Część rodzin ma otrzymać więcej pieniędzy niż początkowo zakładano. Kogo dotyczy podwyżka? O ile więcej dostaną rodziny? Szczegóły poniżej.

Rekompensata za rosnące ceny energii, gazu i żywości, czyli tzw. dodatek osłonowy, początkowo miał wynosić od 400 zł rocznie dla osób samotnych do 1150 zł rocznie dla największych gospodarstw domowych - bez względu na rodzaj używanego do ogrzewania surowca. Posłowie przyjęli jednak poprawkę klubu PiS zwiększającą środki dla gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem energetycznym, wykorzystujących węgiel. Została ona zgłoszona w czwartek (9 grudnia) w imieniu klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przez Krzysztofa Tchórzewskiego.

Dodatek osłonowy. Dla kogo? Ile wyniesie?

Ile zatem wyniesie dodatek osłonowy dla ogrzewających dom węglem? Ma to być 500 złotych dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 750 zł dla gospodarstwa domowego składające się z dwóch-trzech osób, 1062,50 zł dla gospodarstwa składającego się z czterech-pięciu osób i 1437,50 zł dla gospodarstwa składającego się z co najmniej sześciu osób.

Jak tłumaczył w Sejmie Tchórzewski, zmiana ta ma na celu ochronę gospodarstwa domowego zagrożonego ubóstwem energetycznym ze względu na bardzo dynamiczny wzrost cen węgla zarówno na globalnym oraz na krajowym rynku w bieżącym roku. – Zwiększenie tego dodatku osłonowego dla gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel dla celów ogrzewania indywidualnego ma na celu ochronę odbiorcy wrażliwego ekonomicznie przed znacznymi podwyżkami cen tego surowca, które są obecnie zauważalne i które przekładają się na wymierny wzrost kosztów ogrzewania – dodał.

Zdaniem Tchórzewskiego poprawka jest niezbędna, ponieważ gospodarstwa domowe używające węgla dysponują dużo mniejszymi dochodami i wymagają przez to specjalnego potraktowania.

CZYTAJ TEŻ: Wielkie zmiany w 500 plus od stycznia! Nie wszyscy będą zadowoleni

Dla pozostałych gospodarstw, nieogrzewających węglem, świadczenie ma wynosić 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 600 zł dla gospodarstwa, które liczą od dwóch-trzech osób, 850 zł dla gospodarstwa składającego się z czterech-pięciu osób, a 1150 zł dla gospodarstwa, w którym jest co najmniej sześć osób.

Na dodatek osłonowy mogą liczyć osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł w przypadku gospodarstw, w których jest więcej osób.

Super Raport 09.12 (Goście: Krzysztof Gawkowski - Nowa Lewica oraz Artur Dziambor - Konfederacja) Sedno Sprawy: Sławomir Neumann

Dodatek osłonowy. Do kiedy złożyć wniosek? Kiedy wypłaty?

Aby otrzymać wypłatę dodatku, należy złożyć wniosek do 31 stycznia 2022 roku. Pieniądze zostaną wypłacone w dwóch równych ratach – I rata wypłaty do 31 marca, II rata wypłaty do 2 grudnia.

Jeżeli pierwszy termin składania wniosków zostanie przekroczony, wciąż można ubiegać się o dofinansowanie. Wniosek można złożyć do 31 października 2022 roku. W tym przypadku wypłata 100% dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 roku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE