Deszcz meteorów 2022. Kiedy jest noc spadających gwiazd w październiku? Gdzie oglądać rój Drakonidów w Olsztynie?

2022-10-07 7:48
Deszcz meteorów 2022. Kiedy jest noc spadających gwiazd w październiku? Gdzie oglądać rój Drakonidów w Olsztynie?
Autor: Unsplash: m wrona Deszcz meteorów 2022. Kiedy jest noc spadających gwiazd w październiku? Gdzie oglądać rój Drakonidów w Olsztynie?

Przed nami październikowa noc spadających gwiazd. To świetna informacja dla wszystkich, którzy uwielbiają spoglądać w niebo. Główną rolę w tym widowisku odegra rój Drakonidów, czyli tzw. Drakonidy. Kiedy i gdzie oglądać deszcz meteorów w Olsztynie? Szczegóły poniżej.

Noc spadających gwiazd w październiku 2022. Główną rolę odegra rój Drakonidów

Deszcz meteorów 2022 - kiedy jest noc spadających gwiazd w maju? Takie pytanie mogą sobie zadawać miłośnicy obserwowania zjawisk atmosferycznych. Zwłaszcza że nadchodzący rój meteorów będzie naprawdę spektakularny. Główną rolę w tym widowisku odegrają tzw. Drakonidy zwane też Giacobinidami. Ich radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Smoka. Są pozostałością komety 21P/Giacobini-Zinner. Największa aktywność tych obiektów została zanotowana w 1933 i w 1946 roku.

Deszcz meteorów. Kiedy jest noc spadających gwiazd w październiku?

Kiedy wypada noc spadających gwiazd w październiku? W jakie dni zobaczymy deszcz meteorów z roju Drakonidów i jak go oglądać? Pierwsze spadające gwiazdy będzie można zaobserwować na niebie już 6 października. Maksimum roju Drakonidów przypadnie jednak w sobotę 8 października między godziną 2 a 3 w nocy.

Gdzie najlepiej oglądać Drakonidy?

Chociaż deszcz meteorów będzie widoczny w całej Polsce, najlepiej obserwować go w miejscach zaciemnionych, bez światła ulicznych lamp czy reflektorów — na obrzeżach miast, na wsiach czy w lasach.

Magiczny widok na niebie w lesie Nadleśnictwa Elbląg
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE