Czeka Cię test na koronawirusa? Tego nie możesz robić przed badaniem!

2020-10-20 8:59
Test na koronawirusa. Jak się przygotować do badania?
Autor: pexels.com Test na koronawirusa. Jak się przygotować do badania?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało ważny komunikat, w którym uczula, czego nie powinniśmy robić kilka godzin przez zrobieniem testu na koronawirusa. W przeciwnym razie wynik może nie być wiarygodny. Szczegóły podajemy na ESKA Olsztyn.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje tymczasowy szpital polowy dla „covidowych” pacjentów.

Test na koronawirusa. Czego nie można robić przed badaniem?

Masz gorączkę, odczuwasz duszności, zmęczenie i męczy Cię kaszel? To mogą być objawy zakażenia koronawirusem. Wówczas należy zostać w domu i umówić telefonicznie termin teleporady lub porady u lekarza POZ. Jeżeli lekarz zadecyduje, że masz wykonać test na koronawirusa, badanie możesz wykonać w punkcie, w którym zostanie Ci pobrany wymaz z nosogardła. Listę punktów znajdziesz >>TUTAJ<<. Jeśli nie możesz samodzielnie dojechać do punktu mobilnego, poinformuj lekarza - zleci w systemie, aby przyjechała do ciebie karetka wymazowa.

Musisz jednak pamiętać, że przed testem na koronawirusa trzeba się odpowiednio przygotować. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, minimum 2 godz. przed badaniem nie możesz:

  • jeść
  • pić
  • żuć gumy
  • płukać jamy ustnej i nosa
  • myć zębów
  • przyjmować leków
  • palić papierosów

Całą instrukcję krok po kroku tego, jak postępować w razie wystąpienia objawów typowych dla osób chorych na COVID-19 znajdziesz w artykule: Co zrobić, kiedy mam objawy koronawirusa? Instrukcja krok po kroku lub na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE