"Cycki Murzynki" oburzyły społeczną działaczkę. W sieci zawrzało!

2020-02-13 7:27
Nazwa ciasta Cycki Murzynki oburzyła działaczkę społeczną, Annę Mierzyńską
Autor: Twitter: Anna Mierzyńska

Media społecznościowe obiegł wpis zbulwersowanej działaczki społecznej, Anny Mierzyńskiej. Białostoczanka skrytykowała nazwę ciasta, które sprzedawano w jednej z olsztyńskich piekarni. Określenie wypieku jako "Cycki Murzynki" uznała za "obrzydliwe i dyskryminujące".

Wpis pojawił się na Twitterze zaraz po wizycie Pani Anny Mierzyńskiej w jednej z piekarni firmowych Cymes. Oburzyła ją reklama informująca o promocyjnej cenie ciasta. - Szanowna Firmo Cymes Olsztyn! Nazwa ciasta, której używasz, albo której używa sklep pod Twoją marką, jest fatalna. Jednocześnie dyskryminuje dwie grupy osób. Zmień ją!!! - czytamy. Zdaniem białostoczanki nazwa, wydawać by się mogło znanego wypieku, jest seksistowska i rasistowska. Nie zgodziła się z nią większość Internautów. Pod wpisem pojawiła się fala komentarzy. - Bez przesady, ciasto pod tą nazwą jadłem dobre dwadzieścia lat temu. Czy wszystkim się wszystko musi kojarzyć? Trochę luzu Pani Anno. - napisał jeden z Internautów.

Działaczka zaapelowała, by piekarnia zmieniła obraźliwą nazwę. Portal Olsztyn.com.pl poprosił o komentarz dyrektora Piekarni i Cukierni „Cymes” w Olsztynie, Tomasza Ołowia. - Nazwa „Cycki Murzynki” nie została wymyślona przez nas. Jest tak samo normalna jak sernik czy makowiec. Czy „Murzynek” w takim razie też jest obraźliwy? Dotarły do mnie głosy o tej sprawie, ale nie planuję nic z tym zrobić. Co najważniejsze, zdjęcie reklamy ciasta prezentowane przez tą panią nie pochodzi z żadnej z olsztyńskich piekarni. W naszym mieście nie było takiej promocji. To tabliczka z piekarni w Białymstoku. Nie wiem czemu ta Pani do nas kieruje swoje oskarżenia. - tłumaczył reporterom serwisu.

"Cycki Murzynki" to nie jedyna nazwa ciasta

Przepis na to ciasto istnieje już od bardzo dawna. Nazwa też nie jest nowością. Możemy jednak spotkać się z różnymi określeniami wypieku. Niektórzy znają je jako "Cycki Teściowej" czy też "Pijak".

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE