CBA zatrzymało trzy osoby. Chodzi o nieprawidłowości przy przetargu dla UWM

2021-05-25 9:42
CBA zatrzymało trzy osoby. Chodzi o nieprawidłowości przy przetargu dla UWM
Autor: cba.gov.pl CBA zatrzymało trzy osoby. Chodzi o nieprawidłowości przy przetargu dla UWM

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby w związku ze śledztwem dotyczącym przetargu na projekt e-administracji na zamówienie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Wydział komunikacji społecznej CBA podał we wtorek PAP, że osoby te zatrzymano na terenie województw pomorskiego i wielkopolskiego. Zatrzymań dokonali prowadzący to śledztwo funkcjonariusze białostockiej delegatury CBA wspierani przez funkcjonariuszy z gdańskiej i poznańskiej delegatur Biura.

- Zatrzymani byli związani z podmiotem, który jako członek konsorcjum realizował zamówienie publiczne na rzecz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - poinformował PAP wydział. Śledztwo podjęto po kontroli CBA w tej sprawie i złożeniu przez Biuro zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa - zaznaczył wydział.

Projekt "E-administracja warunkiem rozwoju Polski. Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw z wykorzystaniem innowacyjnych modeli referencyjnych procesów administracji publicznej" był współfinansowany ze środków publicznych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Raport z anteny 24.05, godz.10

Zamówienie dotyczyło dostarczenia dla UW-M wysokospecjalistycznego oprogramowania do dystrybucji informacji o organizacji i opracowania elektronicznej bazy modeli referencyjnych. Śledczy ustalili, że koszt dostarczonego oprogramowania znacząco - o ponad 1,3 mln zł - przewyższał jego realną wartość.

Do ukrycia zawyżonej ceny przed odbiorcą wskazano spółkę z siedzibą na Cyprze jako rzekomego wytwórcę oprogramowania. Spółka została założona przez osoby zaangażowane w przestępczy proceder jedynie do udziału w tej transakcji już po dacie rzekomego wyprodukowania oprogramowania - poinformował wydział.

Zatrzymane przez CBA trzy osoby oraz czwarta, która została wezwana do prokuratury i stawiła się sama usłyszały w Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzut oszustwa. - Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze - zaznaczył w rozmowie z PAP wydział.

Kontrolę realizowanego w latach 2009-12 projektu agenci wydziału postępowań kontrolnych białostockiej delegatury CBA prowadzili w 2018 i 2019 roku.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE