Brytyjska mutacja koronawirusa na Warmii i Mazurach? Szef sanepidu komentuje

2021-02-19 11:25
Brytyjska mutacja koronawirusa na Warmii i Mazurach? Szef sanepidu komentuje
Autor: pixabay.com Brytyjska mutacja koronawirusa na Warmii i Mazurach? Szef sanepidu komentuje

Województwo warmińsko-mazurskie od ponad tygodnia przoduje w statystykach nowych zakażeń koronawirusem. Według Janusza Dzisko, dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, przyczyną może być m.in. brytyjska mutacja koronawirusa - wariant o wiele bardziej zakaźny.

Brytyjska mutacja koronawirusa na Warmii i Mazurach? Szef olsztyńskiego sanepidu komentuje

W województwie warmińsko-mazurskim średnia zakażeń, przypadająca na 100 tys. mieszkańców, jest bardzo wysoka - wynosi  ponad 33 i jest to najwyższy wynik w Polsce. Według Janusza Dzisko, dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, przyczyną może być m.in. brytyjska mutacja koronawirusa, która jest o wiele bardziej zakaźna. - Zakładamy z dużym prawdopodobieństwem, że mamy u siebie wariant brytyjski koronawirusa, który jest bardziej zakaźny. Jeszcze nie potwierdziliśmy tego badaniami, sekwencjonowanie wirusa zaczęliśmy dopiero niedawno - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską szef sanepidu, Janusz Dzisko. To jednak niejedyny powód, dla którego na Warmii i Mazurach mogła wzrosnąć liczba zakażonych. - Około 60 szkół i przedszkoli przeszło na nauczanie zdalne i hybrydowe w związku wystąpieniem zakażeń koronawirusem. Mamy też dużo rozproszonych ognisk rodzinnych. Wirus trafia na mniej odporną populację ludności, w poprzednich miesiącach nie mieliśmy znaczących zachorowań. Na to wszystko nałożył się fakt, że część mieszkańców uznała już obostrzenia za męczące i wróciła do to bardziej aktywnego trybu życia - wylicza Dzisko w rozmowie z WP.

Raport z anteny 18.02, godz.10

Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki zakażenia - 19.02.2021

W piątek (19 lutego) Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 8777 nowych zakażeń koronawirusem, z czego najwięcej jest na Mazowszu - 1427. Zmarło też 241 osób.

Potwierdzone przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (1427), śląskiego (829), pomorskiego (787), warmińsko-mazurskiego (732), wielkopolskiego (676), kujawsko-pomorskiego (601), dolnośląskiego (554), małopolskiego (548), łódzkiego (495), podkarpackiego (464), zachodniopomorskiego (346), lubelskiego (328), lubuskiego (299), podlaskiego (271), świętokrzyskiego (142) oraz opolskiego (122).

Sonda
Czy obostrzenia powinny wrócić?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE