Białe noce w Olsztynie 2022. Co to za zjawisko i jak długo potrwa w województwie warmińsko-mazurskim?

2022-05-23 12:18
Białe noce w Olsztynie 2022. Co to za zjawisko i jak długo potrwa?
Autor: pexels.com Białe noce w Olsztynie 2022. Co to za zjawisko i jak długo potrwa?

Większość kraju ogarnęły białe noce! Jedno z najbardziej niesamowitych zjawisk astronomicznych można obserwować w poszczególnych regionach Polski w różnym czasie i może trwać nawet kilka tygodni. Kiedy białe noce występują w Olsztynie i województwie warmińsko-mazurskim? Czym właściwie są białe noce i co jest w nich niezwykłego? Szczegóły poniżej.

Białe noce - co to takiego? Kiedy i gdzie można je oglądać? Temat ten z pewnością zaciekawi fanów niezwykłych zjawisk na niebie. O białych nocach, które nadciągnęły już nad Polskę, przypomniał właśnie Karol Wójcicki, popularyzator astronomii prowadzący stronę na Facebooku "Z głową w gwiazdach". - O rety, ale się zagapiłem! Lato przyszło! A konkretnie przyszły białe noce. W moim specyficznym postrzeganiu roku, to właśnie ich nadejście utożsamiam z okresem letnim. No i co tu dużo mówić - zaczęło się! Choć ta nazwa zwykle kojarzy nam się z np. Sankt Petersburgiem czy Helsinkami, to z tym zjawiskiem mamy do czynienia również w Polsce, od wybrzeża aż po Bieszczady i to na przestrzeni 1,5 miesiąca! - poinformował na swoim astronomicznym fanpage'u.

Spis treści

  1. Białe noce w Polsce 2022 - co to za zjawisko?
  2. Białe noce w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim 2022 – od kiedy do kiedy trwają?
  3. Co możemy oglądać na niebie w czasie białych nocy?

Białe noce w Polsce 2022 - co to za zjawisko?

Białe noce to cykliczne zjawisko astronomiczne występujące na dużych szerokościach geograficznych. Polega na tym, że w pewnym okresie roku niebo w nocy nie staje się ani na chwilę idealnie ciemne, a zmierzch przechodzi bezpośrednio w brzask.

- Z astronomicznego punktu widzenia noc jest zjawiskiem, gdy Słońce skrywa się poniżej 18° pod horyzontem. W takiej sytuacji niebo staje się na tyle ciemne, że nie dostrzegamy już łuny słonecznej nad widnokręgiem. Gdy Słońce jest płycej mamy zmierzch lub świt. Okazuje się, że na naszej szerokości geograficznej w okolicach przesilenia letniego (21 czerwca 2022 11:08) Słońce zachodzi na tak krótki czas, że nie jest w stanie osiągnąć głębokości wystarczającej do zaistnienia nocy astronomicznej. Z tego powodu mamy nocą długi zmierzch przechodzący płynnie w świt. Niebo nie staje się ani na chwilę idealnie ciemne, przez co w tym okresie obserwujemy mniejszą niż zwykle liczbę gwiazd. Taką sytuację nazywamy właśnie "białą nocą" - tłumaczy Karol Wójcicki.

Białe noce w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim 2022 – od kiedy do kiedy trwają?

W Polsce białe noce zaczynają się pojawiać najwcześniej na północy, stopniowo ogarniając cały kraj. Jak informuje Karol Wójcicki, pierwsze białe noce rozpoczynają się już 9 maja w okolicach Jastrzębiej Góry i trwają tam aż do 4 sierpnia. Najkrócej białe noce mogą podziwiać mieszkańcy południowej części kraju - w Ustrzykach Górnych ten okres trwa jedynie od 9 czerwca do 3 lipca.

W województwie warmińsko-mazurskim białe noce trwają od 13 maja do 31 lipca.

Co możemy oglądać na niebie w czasie białych nocy?

W czasie trwania w Polsce białych nocy na niebie można obserwować niesamowite widoki. Jednym z takich są sztuczne satelity. - Słońce płytko pod horyzontem będzie oświetlało praktycznie wszystko, co przeleci nad naszymi głowami. Można więc spodziewać się kilku przelotów ISS widocznych w ciągu jednej nocy, a także sporej ilości np. Starlinków - informuje Karol Wójcicki.

Białe noce to też czas spektakularnych Obłoków Srebrzystych. - Te niezwykłe, kosmiczne chmury mieniące się srebrzystym blaskiem nisko nad północnym horyzontem, możemy w Polsce podziwiać od końca maja do końca lipca. W tym roku spodziewamy się wciąż niezłych warunków do ich obserwacji, choć pewnie nie tak doskonałych jak rok temu. To za sprawą wyraźnego wzrostu aktywności słonecznej, która nie sprzyja powstawaniu Obłoków - objaśnia popularyzator astronomii.

HIGH LEAGUE, FORMA NA LATO, KASA NA KOMUNIĘ, GALANTIS vs ROXETTE | ESKA XD #049
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE