7 urodziny akcji „Bieg na 6 łap”. Kolejny rekord pobity! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-02-25 6:54
Bieg na sześć łap
Autor: Patryk Grzybicki 7. urodziny Biegu na sześć łap

To jedna z najpopularniejszych ogólnopolskich akcji społecznych. Siedem lat temu Monika Dąbrowska wpadła na pomysł, by pobiegać z bezdomnym psem ze schroniska. Nie przypuszczała, że wkrótce jej akcja pod hasłem "Bieg na 6 łap" odbywać się będzie w ponad czterdziestu miastach w Polsce. W niedzielę schronisko dla bezdomnych zwierząt w Olsztynie odwiedziło ponad 600 osób.

23 lutego w olsztyńskim schronisku odbyły się 7 urodziny „Biegu na 6 łap”.

Jest to akcja, która odbywa się w całej Polsce, ale warto podkreślić, że została zapoczątkowana w Olsztynie przez Monikę Dąbrowska w 2013 roku. „Bieg na 6 łap” to nie jednorazowa akcja. Do schroniska można przychodzić codziennie w godzinach otwarcia i wyprowadzać lub spędzać czas z psami. Biegacze, którzy trenują nie muszą już biegać sami, a mogą wybrać się na trening z czworonogiem. Aby wziąć udział w akcji nie trzeba specjalnego przygotowania, można przyjść i wybrać się z psiakami na spacer lub po prostu spędzić z nimi miło czas na zabawie. 7 urodziny „Biegu na 6 łap” w Olsztynie były wyjątkowe, ponieważ chwilę po rozpoczęciu wydarzenia wszystkie pieski były już na spacerze, mimo że wiele osób dalej czekało by przejść się z czworonogami.

Bieg na 6 łap w Olsztynie

„Bieg na 6 łap” to wydarzenie, które ma na celu propagowanie aktywności z pieskami ze schroniska. Wydarzenie to sprawia, że korzysta z tego nie tylko człowiek, ale głównie czworonogi ze schroniska. Myślę, że dziś atmosfera jest fantastyczna, tutaj przyjeżdżają ludzie, którzy mimo że jest niedziela, świadomie podjęli decyzję i przyjechali z całymi rodzinami, by robić coś dobrego dla zwierząt. Myślę, że każdy z uczestników cieszy się z tego spotkania, cieszy się z tego co wniesie do życia tych psiaków i kociaków, no a ja jestem przeszczęśliwa zarówno z wysokiej frekwencji, jak i z wielu wspaniałych osób, które angażują się w inicjatywę. - mówi Monika Dąbrowska – organizatorka „Biegu na 6 łap”.

Dzięki takim wydarzeniom można zauważyć, że problem bezdomnych zwierząt nie jest obojętny mieszkańcom Olsztyna, którzy licznie przybyli by spędzić czas z naszymi mniejszymi przyjaciółmi. V Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie również aktywnie uczestniczyło w „Biegu na 6 łap”, pomagając przy organizacji i obsłudze wydarzenia oraz sami wsparli zwierzaki przynosząc duża ilość karmy.

Zebraliśmy ponad 150 kilogramów karmy. Nasza młodzież dzisiaj współorganizuje, w zasadzie współuczestniczy w tej pięknej akcji. Mamy wolontariuszy, mamy naszą młodzież, która wyprowadza pieski, pomaga w obsłudze uczestników biegu. Wspaniała akcja ucząca empatii, a przede wszystkim jest to piękny odruch serca. Wśród młodzieży nie trzeba propagować tego, że należy pomagać. Są to podstawowe, elementarne zadania wychowania i szkoły, ale młodzież sama z własnej inicjatywy, bez jakichkolwiek namów bierze chętnie udział w takich akcjach i sama z siebie chce pomagać. - mówi Anna Struk – dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie.

Wydarzenie ma na celu nie tylko podkreślenie problemu, jakim są bezdomne zwierzaki, które muszą spędzać swoje życie w schronisku, ale także pokazanie, że jeżeli mamy taką ochotę to możemy wspierać czworonogi codziennie. Można przyjść do schroniska w godzinach otwarcia i wyprowadzać psiaki na spacer czy spędzać z nimi czas. Często to wydarzenie przyciąga nowych wolontariuszy oraz osoby, które później pojawiają się w schronisku i adoptują psa czy kota.

Bieg na sześć łap
Autor: Patryk Grzybicki 7. urodziny Biegu na sześć łap

Emocje cały czas te same, duża ekscytacja. Przeżywamy bardzo mocno takie spotkania i przychodząc tutaj dzisiaj zobaczyłam ogromną kolejkę osób, które chciały wyprowadzić psiaki i to przeszło moje oczekiwania. Serce rośnie, że ludzie nie są obojętni na losy naszych czworonożnych przyjaciół. Ja przychodziłam tu przez dwa lata i wyprowadzałam psy, między innymi tego, który tu stoi i od siedmiu miesięcy jest już moim pupilem. Teraz razem mieszkamy, biegamy, trenujemy i prowadzimy wspólne życie. - mówi Dominika, która regularnie przychodzi do schroniska i wyprowadza psiaki.

„Bieg na 6 łap” to nie tylko jedno wydarzenie do roku. To całoroczna działalność na rzecz bezdomnych psów i kotów. W Olsztynie organizowany jest też między innymi „Bieg na 6 ton”, który polega na zbiórce makulatury, a wszystkie środki pozyskane w ten sposób są przeznaczone na olsztyńskie schronisko.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE