Zasypać czy odsłonić. Nowy Sącz zastanawia się nad nową atrakcją dla turystów. Uda się?

2021-02-26 11:18 DR
Co dalej z wykopaliskami na miejskim Rynku. Miasto ma kilka pomysłów
Autor: Dariusz Ryś Co dalej z wykopaliskami na miejskim Rynku. Miasto ma kilka pomysłów

Czy będzie nowa atrakcja turystyczna w Nowym Sączu? Na razie jeszcze tego nie wiadomo, ale takie plany mają władze miasta. Chodzi o pozostałości po dawnym ratuszu, które odkryto pod płytą miejskiego Rynku.

Jeżeli znajdą się pieniędzy i będzie zgoda konserwatora zabytków, to ten teren będzie uporządkowany i udostępniony turystom. Miasto ma 3 warianty zagospodarowania wykopaliska. Najdroższy i najbardziej rozbudowany ma kosztować 6 milionów złotych, nieco okrojony 4 miliony, a najtańszy dwa. Koszty zależą od tego co i w jaki sposób będzie pokazane.

Najbardziej zależy nam na wariancie najdroższym, tym za 6 milinów złotych. Ten wariant zakłada stworzenie muzeum na wzór tego, które jest pod Sukiennicami w Krakowie. Zależy nam na tym, aby ta atrakcja turystyczna w Nowym Sączu powstała. Na pewno rok 2021 poświecimy na przygotowanie projektu i zgromadzanie wymaganych pozwoleń. Konkretne prace mogłyby się zacząć w 2022 - mówi wiceprezydent Nowego Sącza Artur Bochenek.

Posłuchaj wiceprezydenta Nowego Sącza Artura Bochenka

Prace archeologiczne na płycie miejskiego Rynku w Nowym Sączu zaczęły się w ubiegłym roku. Dokopano się między innymi do fundamentów, piwnic i innych pomieszczeń dawnego ratusza.

Władze Nowego Sącza liczą, że uporządkowanie i zagospodarowanie wykopalisk będzie też początkiem remontu całej płyty miejskiego Rynku, która jest poważnie zniszczona.  

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Diesel może być ekologiczny jak elektryk | ESKA XD - Prosto z salonu #15