XVII-wieczne figury z ołtarza Bazyliki można obejrzeć w Muzeum [ZDJĘCIA]

2021-12-17 11:54

To jedyna okazja do tego, żeby pochodzące z XVII wieku figury ołtarza głównego Bazyliki świętej Małgorzaty w Nowym Sączu zobaczyć z bliska. Część z nich można oglądać na wystawie w Domu Gotyckim.

Rzeźbami zajęli się konserwatorzy zabytków

Niektóre z nich stoją nawet 15 metrów nad ziemią i naprawdę ciężko dostrzec ich piękno. Teraz można przyjrzeć im się z bliska. Mowa o rzeźbach z ołtarza głównego Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Drewniane figury wróciły z pracowni konserwatorskiej i przez kilka tygodni można je oglądać w Domu Gotyckim.

Trwa remont bazyliki Świętej Małgorzaty w Nowym Sączu

Jest to niespotykana okazja, żeby zobaczyć te figury z bliska. Warto zwrócić uwagę na figurę Matki Boskiej, jest ona największa z tych prezentowanych na wystawie. Można zobaczyć też figurę świętej Małgorzaty, która jest zamontowana najwyżej na ołtarzu. Wszystkie figury, które dało się zdemontować z ołtarza, przewieziono do pracowni konserwatorskiej w Krakowie. Ponieważ ołtarz nie jest odrestaurowany, stąd pomysł, żeby figury pokazać na wystawie w Domu Gotyckim — mówi ksiądz Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii świętej Małgorzaty w Nowym Sączu.

Sonda
Czy chodzisz regularnie do kościoła?

Bazylika w Nowym Sączu cały czas w remoncie

Wystawę w Domu Gotyckim można oglądać do 20 lutego 2022 roku. Tu warto dodać, że od roku trwa remont Bazyliki świętej Małgorzaty w Nowym Sączu. Do tej pory wymieniono dach kościoła, oczyszczono jedną z wież, a na jej kopule pojawiła się miedź. Prace równocześnie trwały w środku Bazyliki. Wiosną ma się zacząć renowacja drugiej wieży. Remont potrwa do końca 2022 roku.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE