Uwaga na Barszcz Sosnowskiego. Ta roślina może nas mocno poparzyć!

2022-07-11 16:00
Uwaga na barszcz Sosnowskiego
Autor: Darek Ryś Uwaga na barszcz Sosnowskiego

O tej porze roku ta roślina jest szczególnie niebezpieczna, bo kwitnie. Chodzi o barszcz Sosnowskiego, który można spotkać w wielu miejscach. Szczególnie nad brzegami rzek czy potoków, ale nie tylko.

Do barszczu Sosnowskiego lepiej się nie zbliżać, bo ta roślina jest bardzo groźna dla naszego życia i zdrowia. Kontakt z Barszczem Sosnowskiego może spowodować swędzenia, zaczerwienienia, a nawet poważne poparzenia, które mogą doprowadzić do martwicy skóry.

Kontakt z Barszczem Sosnowskiego może też wywołać podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy czy zapalenie spojówek. Jeżeli zetkniemy się z tą rośliną, to skórę musimy szybko umyć dużą ilością letniej wody z mydłem, unikać słońca i zgłosić się do lekarza - mówi Ryszard Wąsowicz z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Barszcz Sosnowskiego to roślina, którą w czasach PRL sprowadzono do Polski jako paszę dla zwierząt. Niestety szybko okazało się, że jest groźny dla życia i zdrowia ludzi.

Jak dobrze znasz zagraniczne kino lat '60?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywała się siostra zamordowanej w Motelu Bates Marion, jak się okazuje, główna bohaterka “Psychozy” (1960)?

Barszcz Sosnowskiego charakteryzuje się dużymi kwiatami koloru białego oraz wielkimi liśćmi. Jest jedną z największych roślin zielonych. Osiąga wysokość do 4 metrów, a łodygi mogą mieć nawet do 10 centymetrów średnicy. Na łodygach i liściach rośliny znajdują się charakterystyczne włoski produkujące toksyczną substancję.

Barszcz Sosnowskiego najczęściej można spotkać na łąkach, polach uprawnych, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków, w ogrodach, parkach oraz lasach.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE