Ten autobus to prawdziwa perełka! Sądeczanie sami go wyremontowali!

2021-12-23 8:20
Autosan wyremontowany przez członków GSMK
Autor: https://gsmk.org.pl/ Autosan wyremontowany przez członków GSMK

Pracowali nad nim kilka lat i wspólnymi siłami przywrócili go do dawnej sprawności. Mowa o członkach Galicyjskiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji z Nowego Sącza, którzy przez sześć lat remontowali zabytkowy autobus. Autosan H9 z lat 70. XX wieku od czasu do czasu można spotkać na ulicach miasta.

Autobus z Nowego Sącza znany w całej Polsce

W swoich zbiorach mają kilka zabytkowych autobusów, ale prawdziwą perełką jest Autosan z końca lat 70. ubiegłego wieku. Mowa o Galicyjskim Stowarzyszeniu Miłośników Komunikacji z Nowego Sącza, którego członkowie wspomniany autobus remontowali przez sześć lat. Pojazdem chwalą się nie tylko w Nowym Sączu. Autobus bardzo często bierze udział w różnych zlotach.

Zlot zabytkowych pojazdów w Nowym Sączu

Autobus prezentowaliśmy na jubileuszach przedsiębiorstw komunikacyjnych w Kraśniku czy Kędzierzynie-Koźlu. Co roku staramy się uczestniczyć w Nocy Muzeów i Zlocie Zabytkowych Autobusów w Warszawie. Można go zobaczyć także podczas różnych uroczystości w Nowym Sączu. Sam remont polegał na rozebraniu pojazdu do samej kratownicy. Wymieniliśmy wszystkie podzespoły pneumatyczne i hydrauliczne. Najdłużej trwało odwzorowanie – detale, siedzenia, listwy, zdobienia. Naszym celem było przywrócenie go do takiego stanu, w jakim wyjechał z fabryki w 1978 roku i nam się to udało – mówi Grzegorz Ormiański, wiceprezes Galicyjskiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji.

Sonda
Czy lubisz podróżować autobusami?

Współpracują z MPK Nowy Sącz

Organizacja w swojej bazie ma też wyremontowanego zabytkowego Jelcza, nad którym prace trwały znacznie krócej. Stowarzyszenie myśli o remoncie kolejnych autobusów, które kiedyś jeździły po Nowym Sączu. Autosana H9 zobaczymy w Nowym Sączu podczas XXX finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Galicyjskie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji powstało w 2009 roku. Założyła je grupa pasjonatów z Nowego Sącza i okolicy. Zabytkowe autobusy wyremontowali za własne pieniądze. Stowarzyszenie współpracuje z nowosądeckim MPK, które użycza im hale naprawcze i miejsce, gdzie mogą parkować zabytkowe autobusy.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE