Autobus na gaz ziemny, który dwa lata temu kupiło MPK Nowy Sącz

i

Autor: Michał Rejduch Autobus na gaz ziemny, który dwa lata temu kupiło MPK Nowy Sącz

Te autobusy kosztowały miliony złotych! Dlaczego w weekendy stoją w zajezdni?

2022-06-06 8:25

Zamiast jeździć i wozić pasażerów, stoją w zajezdni. Tak jest w weekendy z autobusami zasilanymi gazem CNG, które dwa lata temu kupiło nowosądeckie MPK. „Bardziej opłaca nam się wysłać w trasę autobus z silnikiem diesla” – komentuje prezes MPK Nowy Sącz.

Nowoczesne, ekologiczne… i drogie w utrzymaniu

Miały być przyszłością nowosądeckiego MPK, dziś wisi nad nimi widmo pozostania w zajezdni. To wszystko przez wzrost cen gazu ziemnego, którym zasilane są nowoczesne i ekologiczne autobusy, które dwa lata temu kupił przewoźnik. Ich utrzymanie MPK kosztuje bardzo dużo, dlatego na trasę wyjeżdżają wtedy, kiedy muszą.

Prezentacja autobusów na gaz

Kiedy podejmowaliśmy taką decyzję o zakupie autobusów na gaz ziemny, to cena w przeliczeniu na jeden przejechany kilometr była bardzo konkurencyjna. Kilowatogodzina, bo tak się rozlicza gaz, kosztowała 9 groszy. Dziś kosztuje prawie 50 groszy i to jest ogromny wzrost. W tygodniu wyjeżdżają w trasę, ale w weekendy, kiedy jest mniejsze obłożenie pasażerów, stoją w zajezdni – wyjaśnia prezes MPK Jerzy Leszczyński.

QUIZ. Znasz te polskie autobusy?

Pytanie 1 z 11
Marka Autosan ma siedzibę w:

Spółka wydaje na paliwo coraz więcej pieniędzy 

MPK Nowy Sącz na paliwo do swoich autobusów wydaje coraz więcej pieniędzy. Rok temu na paliwo szło miesięcznie około 500 tysięcy złotych, dziś ta kwota jest dwukrotnie wyższa. Autobusy zasilane gazem ziemnym MPK Nowy Sącz kupiło dwa lata temu. To sześć pojazdów, które obsługują głównie linie przejeżdżające przez centrum miasta. Są to 12-metrowe autobusy przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Posiadają 31 miejsc siedzących i 59 stojących. MPK wydało na nie prawie 9 milionów złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE