Szkolne autokary na celowniku ITD. Mandaty już się posypały. Kontrole trwają nadal!

2021-10-01 12:15
ITD cały czas kontroluje szkolne autobusy
Autor: MUW Kraków ITD cały czas kontroluje szkolne autobusy

Były kontrole i niestety też mandaty. Małopolska Inspekcja Transportu Drogowego podsumowała kontrole, jakie w pierwszym miesiącu nowego roku szkolnego przeprowadziła na drogach regionu.

Inspektorzy ITD sprawdzali przede wszystkim autokary, które do szkół przewoziły dzieci. W sumie sprawdzono około 50 takich pojazdów. Mimo, że z roku na rok jest lepiej, to problemy jeszcze się zdarzają.

Od 1 do 27 września 2021 roku Małopolska Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała 46 autobusów szkolnych, którymi podróżowało łącznie 735 dzieci. Na kierowców 10 z nich nałożono mandaty, w 7 przypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne. Oczywiście świadomość kierowców i przewoźników jest bardzo wysoka, ale niestety zdarzyły nam się dwa przypadki niedopuszczenia pojazdu do dalszego ruchu. Najczęstszymi usterkami są dalej wycieki płynów eksploatacyjnych i kwestie związane z ogumieniem, czyli niewłaściwy stan bieżnika – mówi małopolski wojewódzki inspektor transportu drogowego Paweł Kucharczyk.

Firmy, które autobusami przewożą dzieci do szkół muszą pamiętać, że jedna kontrola nie załatwia sprawy, bo inspektorzy ITD sprawdzają czy wykryte wady lub usterki zostały usunięte.

Jeśli stwierdzamy jakieś nieprawidłowości, robimy tzw. rekontrole, czyli przyjeżdżamy po kilku dniach i weryfikujemy, czy usterki, które wykryliśmy, będą usunięte i zrealizowane – dodaje Paweł Kucharczyk.

Codziennie na małopolskich drogach pracuje około 30 inspektorów transportu drogowego. Swoje obowiązki wykonują zarówno z wykorzystaniem pojazdów oznakowanych, jak i nieoznakowanych.

Małopolski Inspektorat Transportu Drogowego ma swoją siedzibę w Krakowie oraz oddziały w Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu i w Chrzanowie.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE