Święcenie na zewnątrz kościoła. Są wytyczne władz diecezji tarnowskiej na wielkanoc

2021-04-01 7:41
krzyż
Autor: www.pixabay.com

Są wytyczne biskupa diecezji tarnowskiej dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia. Czytamy w nich między innymi, że święcenia pokarmów powinny odbywać się na zewnątrz kościoła, nie ma też obowiązku uczestnictwa we mszy. Są także zakazy.

Nie w kościele, ale na zewnątrz. Tak w tym roku będzie wyglądać świecenie pokarmów w Wielką Sobotę w diecezji tarnowskiej. Takie zmiany wprowadzono przez pandemię koronawirusa. Dzięki temu ma być bezpieczniej.

Palma gigant

Sugerowana jest ta forma błogosławieństwa pokarmów na zewnątrz kościoła – wyjaśnia rzecznik prasowy biskupa tarnowskiego, ksiądz Ryszard Nowak. - Można to zrobić na placu kościelnym, na obejściu wokół kościoła, albo w innym takim miejscu, które do tego się nadaje. W takiej przestrzeni łatwiej zachować bezpieczną odległość.

Czy twoje dziecko ma problemy z nauką?

Pytanie 1 z 10
Czy dziecko z własnej inicjatywy rozpoczyna odrabianie lekcji?
Zdjęcie

W wytycznych czytamy również, że księża powinni umożliwić spowiedź, wyznaczając dodatkowe dyżury w konfesjonałach – także w godzinach wieczornych. W kościołach będzie obowiązywał też zakaz całowania i dotykania krzyża. Wojewoda Małopolski zapowiedział z kolei, że w święta nie będzie kontroli w kościołach, ale będą stanowcze reakcje, jeśli pojawią się sygnały dotyczące tego, że wprowadzone ograniczenia nie są przestrzegane. Tu warto przypomnieć, że w kościołach obowiązują limity wiernych. Jedna osoba na 20 metrów kwadratowych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE